İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Mutlu olmak  !!!

Son üç yıldır çok daha fazla insanla konuşuyorum, dinliyorum, gözlemliyorum. Evet sizlerden bahsediyorum, hastalarımdan söz ediyorum. Her gün onlarca hastamla görüşmek ister uzun olsun ister kısa bana hala yaşamla ilgili çok şey öğretiyor.

Ortada belirgin bir neden olmamakla birlikte mutsuzluk, isteksizlik şikayetleri oldukça yaygın. Ne olduğunu bilmiyorum belki “gizli depresyon” denilen durumdur. Bazen de bu mutsuzluğun sebebini açıklayabileceğimiz durumlar var. Gelişme geriliği, ileri otizm gibi evlatları olan ve 7/24 evlatları ile ilgilenen anneler var, bu anneler çok zor zaman ayırıp bana gelebiliyor.. Onlar reçetelerini alıp gidiyor ama benim beynimde ve kalbimde kalıyorlar.

Ben bu ruh halinin büyük oranda değiştirilebileceğini düşünüyorum… Şimdi başlayalım düşünmeye…

Sağlıklı bir insan bir dakikada 20-22 kez soluk alıp verir. Solunum kasları kırmızı çizgili kaslardır ve istemli olarak kasılırlar. Tek istisna ise kalptir. İstemsiz kasılır ama çizgili kaslardan oluşmuştur. İstemli kasılmak demek, kendi irademiz ile çalışması demektir. Yani biz dakikada 20-22 kez nefes alıp verme işlevini gerçekleştiriyoruz. Uykuda bile bunu yapıyoruz. Hiç nefes alırken saydınız mı? Muhtemelen hayır diyeceksiniz. Çünkü bir saat boyunca bile sayarak soluk almak çok yorucu olacaktır. Çok doğal gibi görünen bu organ fonksiyonu sekteye uğradığı zaman ne kadar büyüleyici bir mekanizma olduğunu anlayabiliriz. Ülkemizde binlerce, dünyada milyonlarca rahat nefes alamayan hastaları düşünürsek, çok şanslı olduğumuzu anlayabiliriz.

Her sabah gözümüzü açıyoruz, paldır küldür hazırlanıp işe gitmek için hazırlanıyoruz veya ev işleri rutinine başlıyoruz. Peki, dünya çapında acaba kaç kişi vardır uykusunda ölen? Bir günde dünyada 6500 kişi öldüğüne göre, bunların en az 500’ü uykusundan uyanmıyordur. Bunlardan biri biz de olabiliriz.

Duymak, görmek, dokunmak, tad almak, koku almak beş duyu organımızla yapılıyor. Bize çok sıradan ve doğal akış gibi geliyor. Dünyada 360 milyon işitme engelli, 285 milyon görme engelli olduğunu düşünürsek çok da sıradan işlevler değil bunlar. Neden biri de biz olmayalım.

Nasıl mutlu olabilirim ?

Bana göre mutlu olduğum yönler ise şunlar. Ülkemizin nüfusu 80 milyon, doktor sayısı 150-160 bin kadar. Bunlardan biriyim. Genel cerrah kadın sayısı 700 civarından, onlardan biriyim. Öğretim üyesi kadın cerrah sayısı yaklaşık 70, yine onlardan biriyim. Hatta ben doçent olduğum zaman 9. Kişiydim doçent olan. Bunlar bana bahşedilmiş şeyler, sadece çalışmak ile olmayabilirdi, bu nedenle hep şükrediyorum.

Özel sektöre çok isteyerek çıkmadım ama çok mutluyum şu anda. Çok hastam oldu, çok insana dokunabildim, büyük bir teveccüh ile çok sevildim. Her doktora nasip olmayacak bir sevgi seli içinde buldum kendimi.

Kendine vakit ayırmak benim için gezmek değildir. Bu yazıyı yazmak da kendime ayırdığım bir vakit ve eylem. Belki uzakta birine dokunur ve bu yazı vesilesi ile mutlu olmanın yolunu bulur birileri.

 

Geri Dön