İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Yeme bozuklukları

Binge eating disorder (BED) yani “Tıkınırcasına yeme bozukluğu” ilk kez 1959 yılında Albert Stunkard adında bir psikiyatrist tarafından tanımlanmıştır. Amerika’da yapılan araştırmalarda bu yeme bozukluğu olan kişilerin %60’ının kadın olduğu bildirilmektedir. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte sosyal, biyolojik ve psikolojik faktörlerin yeme bozukluğuna neden olduğu düşünülmektedir.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu (TYM) olan kişilerdeki ortak özellikler kısa sürede çok fazla miktarda yemek yemeleri, bu isteği kontrol etmede zorlanmaları ve yedikten sonra kendilerini suçlu hissetmeleridir.

TMY’nin sonucu olarak kilo alımı, kan basıncı yükselmesi, kalp hastalıkları, diyabet ve obeziteye bağlı diğer hastalıklar görülmektedir.

Amerikan Psikiyatri Derneğinin 2013 yılında TYB için açıkladığı kriterler şunlardır.

  • Tekrarlayan zamanlarda tıkınırcasına yeme
  • Çok hızlı yeme ve sonrasında suçluluk hissi
  • Bu yemekleri tek başına yeme tercihi
  • 2-3 ayda bir en az bir hafta tıkınırcasına yemek yeme
  • Aç olunmamasına karşın yeme
  • Anoreksia veya bulumia hastalarının davranışlarını sergilememe (yemek sonrası kusmak gibi)

Tıkınırcasına yeme bozukluğu çok yeme alışkanlığından farklı olup medikal bir sorundur ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Psikolojik desteğin alınması bu davranışın sonlandırılmasında önemlidir.

Bir diğer yeme bozukluğu “ORTOREKSİYA NERVOZA”

Yemek yeme ve zayıflama ile ilgili büyük bir endüstri hizmet ermekte ve milyarlarca dolarlık bütçelere ulaşmaktadır. Tam olarak bilinmemekle birlikte yeme bozukluklarının geçmişi çok eski yüzyıllara dayanmaktadır.  Ancak anoreksiya nervoza ve bulimiya nevroza hastalık tanımlaması olarak 2005 yılında sisteme girmiştir.

Anoreksiya Nervosa bireyin beden algılamasının bozulması ve kendisini kilolu algılaması, beslenmeyi reddetmesi, bu nedenlerle de aşırı kilo kaybına uğraması olarak tanımlanır.

Bulimia Nervosa (kusma hastalığı) ise kilosunu kontrol etmek için kusma, ishal yapan ilaçlar gibi yöntemleri kullanması halidir. Bu kişiler genellikle bir öğünde aşırı yiyerek bu eylemi gerçekleştirmektedir.

Ortoreksia nevroza 1997 yılında bir yeme bozukluğu alt türü olarak tanımlanmıştır. Son yıllarda özellikle sosyal medyanın kullanımının artması ile gündeme yeniden gelmeye başlamıştır. Henüz bir hastalık olarak sisteme girmemiş olmasına karşın bir tehdit olarak görülmektedir.

Ortoreksia nevroza sağlıklı yiyeceğin tüketilmesi ile ilgili patolojik boyutta takıntılı olmak olarak tanımlanmaktadır.

Aşağıda sıralanan sorulara cevaplarınız “evet” ise orthoreksia nervosa için kaygı duyulmalıdır.

  • Sağlıklı besinleri yemek veya hazırlamak için bütçenizin büyük bölümünü ayırır mısınız? (Çocukların, ailenin ve kendinizin diğer ihtiyaçlarını görmezden gelerek)
  • Sağlıklı olmadığını düşündüğünüz bir besini yediğiniz zaman aşırı suçluluk, endişe hisseder misiniz?
  • Tüm duygularınız, neşeniz, çevrenizle ilişkileriniz sağlıklı beslenmeden önemli mi?
  • Arada (eğlence, düğün vb) sevdiğiniz ana çok sağlıklı olmadığını düşündüğünüz besinlerden yiyor musunuz?

 

Geri Dön