İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Tiroid kanseri tanısı konan hastamın çok çarpıcı hikayesi

55 yaşında kadın hastama yakın zamanda stent takılmış, kan sulandırıcı alıyor. Yaşına göre daha düşkün görünümde. Kalp tetkikleri sırasında boyuna US yapılıyor ve tespit edilen nodülden biyopsi uygulanıyor. Papiller kanser tanısı konması üzerine ameliyat öneriliyor.

  • Hastanın raporlarını okurken sadece sonuçlara değil, detaylara bakarım hep. Öncelikle ultrasonda tarif edilen nodülün çok kuşkulu görünmediğini fark ettim.
  • Biyopsi raporunun detayları yoktu sadece tanı yazıyordu. Bu nedenle yeterli değerlendirme açısından kuşku duydum
  • Hastada ameliyat riskleri de olduğu için yeniden değerlendirilme yapılması gerektiğini anlattım ve biyopsinin camlarını bu işte deneyimli patologlara gönderdim
  • SONUÇ: papiller kanser değil ve hasta ameliyat olmaktan kurtuldu

Peki neden böyle oldu ?

Bazen “yanlış pozitif” dediğimiz biyopsi sonuçları gelir, yani biyopsi sonucu kanserdir ama hastanın nodülünde kanser yoktur. Düşük oran olmasına karşın bu tarz sonuçlarla karşılaşırız. Ancak tüm bu değerlendirmelerin iyi ellerde yapılması gerekir. Uzun yıllardır endokrin cerrahisi ile uğraştığım için bana getirilen ultrason ve biyopsi sonuçlarının yetkin olup olmadığını anlayabiliyorum.

Patolog doğal olarak insanüstü bir varlık değil. Bu nedenle hastanın klinik bilgilerinin verilmesi gerekiyor. Örneğin Hashimoto zemini olduğu patoloğa söylenmezse hücreleri kanser hücresi olarak değerlendirebilir. Bu nedenle tüm bu tetkiklerin ehil ellerde yapılması ve ehil ellerde değerlendirilmesi gerekir. Gereksiz ameliyat olmayı engellemek veya kanser olup tedavide gecikmemek için bu değerlendirmeler çok önemlidir.

 

Geri Dön