İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Tiroid kanseri sıklığı neden arttı ?

Amerikan Endokrinologlar Birliğinin hazırladığı derleme sonuçlarına göre, son 30 yılda tiroid kanseri 3 kat attı. Araştırma sonuçlarına göre her çapta tiroid kanser sıklığında artış olduğu bildirilmektedir. Nedenleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

İnsanların geçmiş yıllara oranla çok daha fazla iyonize radyosyona maruz kalması. İyonize radyasyon DNA hasarına neden olarak tiroid kanseri gelişimine neden olabilmektedir. Son yıllarda gerekli gereksiz iyonize radyasyon yayan görüntüleme tetkiklerinin (tomografi gibi) kullanılması neden olarak bildirilmektedir.


1986 yılında Chernobyl kazası sırasında çocuk yaşta olan kişilerin iyonize radyasyona maruz kalması tiroid kanseri gelişimine neden olmuştur.


İçme sularına karışan nitratın tarım ürünlerine geçerek tiroid hücrelerinde değişime neden olması kanser gelişiminde sorumlu tutulmaktadır.


Obezite ve diyabet bulunan kişilerde tiroid kanseri görülme riskinin daha fazla olduğu gösterilmiştir. Obezite ve şeker hastalığının inflamasyon ve oksidatif hasara neden olması kanser gelişiminden sorumlu görülmektedir.


Geri Dön