İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Tiroid hormon bozukluğu yaşam süresini kısaltıyor!

 

Klinik belirti vermeyen tiroid hastalıklarına “subklinik hastalıklar” denir. TSH hormonunun yüksek olmasına “subklinik hipotiroidi”, TSH hormonunun düşük olmasına ise “subklinik hipertiroidi” adı verilir.

2016 yılında yayınlanan bir çalışmada 2002 ile 2012 yılları arasında 65 ve 65 yaş üstü 17440 kadın, 10 yıl boyunca izlenerek değerlendirilmiş. Kadınlar 3 gruba ayrılmış. Birinci grup tiroid hormonları normal olanlar, ikinci grup THS düzeyi 6’nın üzerinde olanlar, üçüncü grup ise TSH düzeyi 0.3’ün altında olanlar.

Erken ölüm oranları karşılaştırıldığında hipotiroidi olan kadınlarda bu oran daha yüksek bulunmuştur. Hipertiroidi de ölüm oranının artmadığı bildirilmiştir. Daha önce yapılan çalışmalarda bu sonuçların tam tersi bilgiler verilmekte ve subklinik hipotiroidi olan hastalara hormon tedavisi önerilmemekteydi. Hormon tedavisinin önerilmeme nedeni ise, hormon düzeylerinin artmasının kalp sorunlarına yol açabilme riskiydi.

Bu çalışmanın sonuçlarına göre tedavi protokollerinde yeniden düzenlemeler yapılabilir ve ileri yaşta hipotiroidili hastalarda da tiroid hormonu tedavisi önerilebilir.                                                   

 

                                           

 

Geri Dön