İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Tiroid hastalıklarında saç dökülmesi neden olur ?

Saç dökülmesi Hashimoto tiroidit ve tiroid ameliyatı olan hastalarda çok sık görülen şikâyetler arasındadır. Saç dökülmesi, saç tellerinde incelme, cansızlaşma ve cilt kuruluğu mitokondri fonksiyonunun azalmasının ilk belirtileri olarak kabul edilmektedir.

Mitokondri hücrenin akciğerleri olup, hücrenin fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için gerekli enerjiyi sağlayan çok önemli yapılardır. Mitokondriler ayrıca kontrollü hücre ölümünü kontrol eder (apoptozis), kalsiyum, bakır ve demir elementlerinin dengesini sağlar. Mitokondri hasarı hücre fonksiyonlarında azalma veya hücre ölümü ile sonuçlanır.

Mitokondri hasarı tiroid, adrenal, over, testis gibi organlardaki hormon fonksiyonlarının da bozulmasına neden olur. Tiroid hormonlarının sentezi ve özellikle T4 hormonundan aktif olan T3 hormonuna dönüşüm mitokondrial fonksiyona bağlıdır. Kıl foliküllerinde çok yoğun olarak bulunan mitokondriler tiroid fonksiyonlarına bağlıdır. Hipotiroidi mitokondrial hasara neden olur. Antioksidan kapasitenin azalması ile bu hasarın geriye dönüşü olanaksız hale gelir.

Saç dökülmesinde lokal tedavilerin yanı sıra, T3 hormonunun hücre içine girişinin arttırılması ve vücudun antioksidan kapasitesinin arttırılmasının yararlı olacağı bildirilmektedir.

 

Geri Dön