İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Tiroid fonksiyon bozuklukları erkeklerde de kısırlığa neden olabilir

Kadınlarda kısırlık ve hipotiroidinin ilişkisi yakından bilinmekte ve çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Gebe kalamayan bir kadında ilk yapılacak test tiroid hormonlarının ölçümüdür. Gebelerde tiroid hormonları normal olsa bile antikorların yüksek olması, düşük yapma riskini arttırmaktadır. Tüp bebek gibi uygulamalarda başarısız sonuç elde edilmesi ile anti TPO yüksekliği arasında ilişki bulunmuştur.

Kadınlarda yapılan çok sayıda araştırmaya karşın, erkek kısırlığı ve tiroid hormonları hakkında az sayıda araştırma mevcuttur. Hem hipertiroidi hem de hipotiroidinin erkeklerde sperm sayısını ve hareketini azalttığı bilgisi önemli çalışmalarla gösterilmiştir. Erkeklerde kısırlık araştırması sırasında tiroid hormonlarının da bakılması önerilmektedir.

                                                            

Anahtar kelimeler

tiroid, tiroit, tiroid kanseri, guatr, tiroid nodülü, tiroid kanseri ameliyatı, guatr ameliyatı, guatr kanseri, nodül, iğne biyopsisi, endokrin, endokrin cerrahisi, iç guatr, zehirli guatr, haşimato, hashimoto, tiroid iltahabı, graves hastalığı, atom tedavisi, radyoaktif iyot tedavisi, iyot, iyotlu tuz, nodüllü guatr, tiroid yetmezliği, hipotiroidi, şişmanlık, halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, kilo alma, hipertiroidi, paratiroid, osteoporoz, kemik erimesi, parathormon, D vitamini, adenom, paratiroid adenomu, ses telleri, ses kısıklığı

Geri Dön