İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Tiroid ameliyatı olan hastalar nasıl takip edilir?

Tiroid bezi tamamen alınan hastalar ömür boyu tiroid hormonu kullanır. Kullanılan ilaçlar T4 dür. Ancak aktif hormon T3 olduğu için, bu sentetik hormonun T3 e dönüp hücre içine girmesi gerekir. Bu dönüşüm yeterli olmadığı zaman kilo alma, halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, cinsel isteksizlik gibi belirtiler görülebilir.

  1. Hasta tiroid kanseri nedeni ile ameliyat olmuşsa belli zamanlarda hastalığın evresine göre özel tetkikler istenerek takip edilmelidir. Bu tetkikler hastadan hastaya değişebilir. Ancak boyun ultrasonu, Tg ve antiTg ortak yapılan tetkikler arasındadır diğerleri ise hastaya göre değişir.
  2. Tiroidi alınan hastalar T4 hormonu kullandığı için, bu hormonun T3 e dönüp hücre içine girmesi için çeşitli önlemler alınır. Bunlar içinde en önemlisi beslenmenin düzenlenmesidir. Hele ki Hashimoto zemini olan bir ameliyatlı hasta beslenmeye çok daha fazla dikkat etmelidir.
  3. Beslenme önlemi de glütenin sınırlandırılması, rafine şekerin yenmemesidir.
  4. Vitamin ve mineral takviyeleri de T3 hormonuna dönüşüm için gereklidir. Hastanın eksiklerine göre ayarlanır.
  5. Bu takipler ya ameliyatı gerçekleştiren cerrah veya hastayı takip eden endokrin, nükleer tıp uzmanı tarafından yapılmalıdır.
  6. Tek bir reçete olmayıp her hasta için kullanılan takviyelerin cinsi ve dozu farklıdır.
  7. SADECE AMELİYATI YAPMAK İŞİN TEKNİK YANIDIR, ÖNEMLİ OLAN HASTANIN YAŞAM KALİTESİNİN BOZULMAMASINI SAĞLAMAKTIR.

Geri Dön