İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Şeker gerçekten enerji veriyor mu?

Çok eskiden beri şekerin ruh haline iyi geldiği, enerji verdiği inanışının aslında doğru olmadığını göstermek için önemli bir çalışma yapıldı ve 2019’da Neuroscience & Biobehavioral Reviews dergisinde yayınlandı. Şekerin bu inanılan etkisi “sugar rush” olarak adlandırılmaktadır. Şekerin bu iyilik hali etkisine günümüzde de inanılmaktadır.

Bu araştırmaya göre şeker ruh halinin hiçbir yönünü iyileştirmiyor ve daha da kötüleştiriyor. 31 çalışmadan toplanan verileri kullanarak, araştırmacılar şeker tüketiminin ruh hali üzerinde olumlu bir etkisi olmadığını keşfetti. Bu çalışmalarda 1300 e yakın kişi araştırmaya katıldı.

Sonuçlar:

  • Şeker tüketimini takip eden bir saat içinde yorgunluğu arttırır ve uyanıklığı azaltır.
  • Şeker tüketiminin, ne kadar şeker tüketildiğine veya insanların aldıktan sonra zorlayıcı faaliyetlerde bulunup bulunmadıklarına bakılmaksızın, ruh hali üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur.
  • Şeker tüketen insanlar, tüketmemiş olanlardan daha yorgun ve daha az uyanık hissetmişlerdir.
  • Şekerin ruh halini iyileştirebileceği fikri, popüler kültürde çok etkili oldu, öyle ki tüm dünyadaki insanlar daha uyanık olmak ya da yorgunlukla mücadele etmek için şekerli içecekler tüketme alışkanlıkları devam etmektedir.

 

Geri Dön