İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Paratiroid ameliyatı oldum…. Tekrarlar mı?

Paratiroid adenomu ameliyatı olacak her hastanın kaygısı bu durumdur. Ameliyat sonrası kalsiyum değerleri çok kısa bir süre sonra yeniden yükseliyorsa veya hiç düşmüyorsa hastalıklı paratiroid bezi çıkarılamamış demektir. Buna biz “persistan hiperparatiroidi” yani hastalık devam ediyor deriz.

Nüks hastalık ne demek?

Ameliyattan en az bir sene sonra düşen kalsiyum ve PTH yükselirse bu duruma “nüks hiperparatiroidi” denir. Bu hastada ender görülen çift adenom vardır. İlk ameliyatta büyük olan adenom diğer hastalıklı paratiroid adenomuna baskın çıktığı için görüntüleme tetkiklerinde izlenmeyebilir. Bazı hastalarda ilk ameliyatta tüm bezlere bakarak 2. adenom varlığı saptanabilir (çok küçükse normal paratiroid dokusu sanıldığı için çıkarılmaz). Yine ilk ameliyat öncesi deneyimli bir Radyolog 2. bir paratiroid patalojisini görebilir. Ancak yine görünebilmesi için adenomun belli bir çapta olması gerekir. Çift adenomlar genellikle ilk ameliyat sonrasında ilerleyen senelerde büyüyerek kendini belli eder. Bu durum ilk ameliyatın eksikliği değildir.

Ameliyat sonrası PTH yüksekliği her zaman hastalık belirtisi midir?

Ameliyatlardan sonra bazen PTH hafif yüksek kalabilir, bu durumun nedeni D vitamini eksikliğidir. Her PTH yüksekliğinde ameliyat gerektiren paratiroid hastalığı düşünülmez. Paratiroid hastalıklarının tanı ve tedavisi çok özeldir ve deneyim gerektirir.

Geri Dön