İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Paratiroid ameliyatı oldum, bir sorun mu var?

Hocam merhaba, parathormon: 182 ca:10,6 fosfor: 2 sintigrafi: tiroid bezi sağ lob alt arka kesiminde fokal aktivite tutulumu paratrioid adenomu? diye yazıyordu.  24 saat idrar kalsiyum: 590 çıktı sonuç olarak ameliyat olduk. Bir gün sonra kalsiyum 10.2, fosfor: 2.4 parathormon: 299 çıktı. Patoloji sonucuda tiroid dokusu izlenmiştir, paratiroid izlenmemektedir çıktı. Bu sorun mu dur?

EVET BİR SORUN VAR !!!

Hastanın laboratuar tetkiklerine göre “hiperparatiroidi” var. Sintigrafide sağ tarafta bir lezyon görülmüş ancak ameliyatta paratiroid adenomu düşünülerek çıkarılan parçanın tiroid olduğu anlaşılmış. Hastanın kalsiyum ve PTH hormonu düşmemiş yani hastalığı devam eder durumda.

  • Paratiroid adenomunun yerinin belirlenmesi çok önemlidir. Bazen sintigrafi, tiroid nodülünü paratiroid tutulumu olarak değerlendirebilir.
  • Ameliyat öncesi gerekli tüm görüntüleme yöntemleri kullanılarak adenomun yerinin belirlenmesi gerekir.
  • Bazı durumlarda adenomun yeri belirlenir ancak paratroid dokusu olup olmadığından emin olunamaz. Böyle hastalarda iğne ile girilerek PTH washout denilen yöntemle o lezyonun paratiroid olduğu kesinleştirilmelidir. (Bu yöntem tarafımdan kullanılıp tüm dünyaya yaygınlaştırılmıştır).
  • Böyle bir hastaya ikinci kez ameliyat gerekir. Yapışıklıklarla karşılaşılacağı için adenomun yerinin tam olarak belirlenmesi ve gerekirse işaretleme yöntemi ile (tarafımdan bulunan bir yöntemdir) çıkarılmalıdır.
  • Paratiroid cerrahisi endokrin cerrahisi deneyimi gerektiren bir ameliyat çeşididir.

Geri Dön