İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Omega 3 neden önemli?

Omega 3 yağ asitlerinin başlıcaları alfa-linoleik asit (ALA), eicosapentaenoic asit (EPA) ve docosahexaenoic asitdir (DHA). Omega 6 yağ asitleri ise linoleik asit (LA) ve arachidonic asit (AA) içerir.

Tüm bu yağ asitleri vücutta sentezlenmez yani “esansiyel yağ asitleridir” ve besinler ile alınması hücre fonksiyonlarının düzenlenmesi için gereklidir. Omega 3 yağ asitlerinin anti enflamatuar, beyin fonksiyonlarını düzenleyici ve kemik koruyucu etkileri günümüzde çok iyi bilinmektedir.

Omega 3 en fazla somon ve tuna balığında bulunur. Bitkisel yağlarda omega 3 miktarı, omega 6 dan daha fazladır. Keten tohumu, kanola, hardal, ceviz ve soya yağında omega 3 yağ asidi oranı yüksektir ancak bu bitkisel yağlarda kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan EPA ve DHA miktarı azdır.

Omega 3 yağ asitlerinin; kan trigliserid seviyesini azaltması, antitrombotik, antienflamatuar ve tansiyon düşürücü etkisi ile kalp damar hastalıkları riskini azalttıkları pek çok araştırmada gösterilmiştir.

Çalışmalarda günlük 0.5-1.8 gram EPA/DHA alınması kardiyovasküler ölümleri azaltmaktadır. Haftada 2 gün balık yemek bu miktarların alınmasını sağlamaktadır.

Amerikan Kalp Birliği erişkinler için haftada 2 gün yağlı balık veya tofu, soya fasulyesi, ceviz, keten tohumu gibi omega 3 kaynaklarının tüketilmesini önermektedir.

Toplam 70.000 kişinin incelendiği 20 çalışmanın derlemesinde omega 3 ün kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümleri azaltmadığı bildirilmektedir ancak bu yayının bazı kısıtlıkları olduğu için bu bilgi geçerli kabul edilmemektedir. Balık yiyemeyen veya yemek istemeyen kişilerin de omega 3 takviyesi alması önerilmektedir.

Geri Dön