İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Nedir bu Koenzim Q10 (CoQ10) ?

Öncelikle koenzim nedir onu açıklayalım. Vucutta gerçekleştirilen binlerce metabolik olay için çeşitli enzimler kullanılır. Bu enzimler vücut içinde vardır. Koenzim, enzimlere bağlı olan bazen onlardan ayrılan, enzimlerin bu reaksiyonları yapabilmesini sağlayan küçük bileşenlerdir.

Kofaktörler ise yine enzimlerin işlevini yapabilmesini sağlayan iyonlardır. Kalsiyum, magnesium, çinko gibi mineraler kofaktör olarak rol almaktadır.

Konzim Q10 tüm oksidatif reaksiyonlarda elzem görevi vardır. Hücre içinde elektron transportunda, hücrenin oksijen yapım yeri olarak kabul edilen mitokondrilerin düzgün işleyişinde, hücrelerin enerji ürünü olan ATP nin sentezinde önemli rol oynar.

Vucudum tüm hücrelerinde bulunur ve tüm hücrelerde görevlidir. Hem hipertiroidi hem de hipotiroidi hastalarında oksidatf hasar arttığı için CoQ10 miktarında azalma olur. Diğer hastalıklarda da düşüş görülür ancak en fazla “hipertirodi” hastalarında düşme izlenmektedir. Özellikle beta bloker (Çarpıntı için verilen ilaçlar) kullanan hastalarda CoQ10 oranları düşüktür ancak bu hastaların beta bloker kullanması gerekmektedir. Bu nedenle özellikle hipertiroidi hastalarının CoQ10 takviyesi alması önerilmektedir.

Bu özel durumlar dışında rutin kullanılmasına gerek yoktur. Sağlıklı beslenen ve sağlıklı yaşayan bir kişide vücutta bulunan CoQ10 yeterli olacaktır. Bu tarz takviyelerin de akılcı kullanılması, gereksiz birikim yaratılmaması gerekir.

Geri Dön