İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Neden D vitamini bu kadar düşük?

D vitamini immün sistem için çok önemlidir ve D vitamini hormon olarak kabul edilmektedir. İmmun sistem hücrelerinde D vitamini reseptörleri bulunmaktadır. Otoimmun hastalıklarda antikorların yükselmesi ile D vitamini bu reseptörlere bağlanamaz. Hashimoto tiroidit hastalığında D vitamini düzeyi genellikle düşüktür. Ayrıca D vitamini düşüklüğü de otoimmun hastalıkların gelişimine zemin hazırlar.

Güneş enerjisi ciltteki 7-dehidrokolestrolden D3 vitaminine çevirir. D3 vitamini karaciğere ve böbreklere taşınır. Böbrekler D3 vitaminini, aktif D vitaminine dönüştürür. Balık ve yumurta sarısı dışında yiyeceklerde bulunmaz ve gıda yoluyla alınsa bile, aktif forma dönebilmesi için değişime uğrar.

Atmosfere ulaşan güneş ışınları UVA ve UVB dir. UVA, camdan ve giysilerden geçer ancak D vitamininin üretimini sağlamaz. Ayrıca UVA cildin derin tabakasına ulaşarak erken yaşlanmaya, cilt kanserine neden olabilir. UVB ışınları ise cam ve giysilerden geçmez, D vitamini sentezini yapan ışındır.

20 koruma faktörün üstünde kullanılan koruyucu kullanıldığı zaman D vitamini sentezi yapılamaz. Cilt rengi koyu olan kişilerde D vitamini sentezi oranı daha düşüktür. Yağ dokusu fazla olan kişilerde de D vitamini sentezinin daha az yapılabildiği de bilinmektedir.

Öğle saatlerinde yaklaşık 10 dk süre ile koruma faktörü kullanmadan güneşte kalmak D vitamini sentezi için yararlı olacaktır. Yeterli olmadığı durumlarda da takviye alınması önerilmektedir.

Geri Dön