İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Kolestrolüm yüksek !!!  Hashimoto mu neden oluyor?

Hashimoto tiroidit de hipotiroidi gelişirse tiroid hormonu başlanır. Hastalar arasında yaygın bir inanış, bu hastalığın kolestrol yükselmesine neden olduğu şeklindedir. Tedavi edilmemiş hipotiroidi kolestrol yükselmesine neden olur ancak tiroid hormonu kullanan ve ciddi hipotiroidi olmayan hastalarda kolestrol yüksekliği Hashimoto hastalığı ile açıklanamaz.

Eski yıllarda ameliyat ettiğimiz hastalara hormon tedavisi 1.5-2 ay sonra başlanırdı. Bu dönemde hastalarda ciddi hipotiroidi gelişirdi ve yaşam kaliteleri oldukça bozulurdu. Tüm dünyada uygulama bu şekildeydi. Bu durumun doğru olmadığını düşündüğüm için klinik araştırma yaptım. 1.5-2 ay hipotiroidik kalan hastaların kolestrol değerlerinin çok yüseldiğini ve bu yüksekliğin 8-10 ay devem ettiğini gördüm. Bu çalışma çok önemli bir yabancı dergide yayınlandıktan sonra ameliyat sonrası geç ilaç başlama alışkanlığı değişti. Özel durumlar dışında hastalara ameliyat sonrası hemen tiroid hormonu verilmeye başlandı.

Özetle, ilaç kullanan ve tiroid hormonları normal olan hastalardaki kolestrol yüksekliği hashimoto hastalığı ile açıklanamaz.

Geri Dön