İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

İstemsiz alınan şekerin tehlikesi!

Şekerin özellikle kalp damar sağlığına olumsuz etkisi yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Damar çeperinde mikroskopik düzeyde inflamasyon oluşturması hastalıkların başlamasını tetiklemektedir. Bu bilgilerin kanıtlanması üzerine FDA (Gıda ve ilaç kurumu) piyasada satılan ürünlerin içerdiği "şeker" miktarının belirtilmesini zorunlu tutmuştur. Ancak pek çok üründe bu oranlar belirtilmemektedir. 


Günümüzde doğal besin ürünlerinin azalması ile "doğal şeker" alımı mümkün olamamaktadır. Meyve ve sebzelerde bulunan şekerin zararsız olması gerekirken, organik tarım yapılamadığı için, bu şekerler de kısmen zararlı kabul edilmektedir. tamamen organik ve steril bir yaşam mümkün olamayacağı için, doğal şeker içeren besinleri de aşırı tüketmemeye dikkat etmeliyiz.


Tatlandırıcılı ürünlerde şekerden oluşan kalori bulunmamaktadır. Kanıtlanmamakla birlikte bu ürünlerin de insülin salgılatarak açlık hissi oluşturduğu ayrıca psikolojik etkisi ile "diğer kalorili besinleri daha rahat yiyebilirim" rahatlığı yarattığı bildirilmektedir.


Çok eskilerin bir sözü "azı karar, çoğu zarar" günümüzde de doğruluğunu göstermektedir.


                                                                    

 

Geri Dön