İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

D vitamini sentezi nasıl olur ?

D vitaminin diğer vitaminlerden farkı besinlerde çok az miktarda alınabilmesidir. D vitamini günümüzde hormon olarak kabul edilmektedir. Vitamin D besinlerden %10-20, geri kalanı ise ultraviole B (UVB) ışını ile deride sentezlenir.

D vitamini sentezi için güneş ışınlarının cilde temas etmesi gerekir. UVB ışınları dünyaya Zenith açısı ile ulaşır ve bu açı D vitamini sentezinde önemlidir. Bu nedenle ülkelerin ekvatora uzaklığı önemlidir. Ülkemizde Mayıs-Kasım ayları arası D vitamini sentezi için uygun aylardır. Zenith açısı ise saat 10.00-15.00 arasında D vitamini sentez için uygundur. Bu nedenle bu aylar ve saatlerde güneşe çıkmak gerekir.

Yaz aylarında bu saatte güneşe çıkıldığı zaman deride hafif pembeleşme oluşacak kadar kalındığında 20000 IU eşdeğerinde D vitamini deride sentezlenir. Sadece el, kol bacaklar güneşe çıkarılırsa 3000 IU D vitamini sentezlenir.

Beyaz tenli kişilerde 10-15 dakikada hafif pembelik oluşur, koyu renk ciltlerde bu süre 2-3 kattır. Koruma faktörü kullanılması (15’den fazla), cam ve tül arkasından güneşlenme D vitamini sentezi oluşturmaz.

Kaynak: Türküye Endokrin Metabolizma Derneği (TEMD)

Geri Dön