İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Balık yağı mı?  Krill yağı mı?

Omega 3 yağ asitleri vücutta sentez edilmediği için besinlerle alınması gerekmektedir. Omega 3 yağ asitlerinin kalp ve beyin sağlığını desteklediği, kolestrolü düşürdüğü ve antienflamatuar etkisi olduğu bilinmektedir.

Balık yağı ve krill yağında DHA ve EPA olarak bilinen iki omega 3 yağ asidi mevcuttur. Balık yağının kaynağı somon, sardalya ve ton balığı gibi yağlı balıklardan gelir. Krill yağı kaynağı ise karidese benzeyen küçük soğuk su kabukluları olan Krill'dir.

Krill yağında DHA ve EPA oranı balık yağından daha yüksektir ancak krill yağındaki DHA ve EPA'nın daha fazla antioksidan içerdiği ve vücut tarafından daha fazla emilebilir olduğu düşünülmektedir.

Omega 3 yağ asitlerinin kalp damar sağlığı üzerine etkilerini araştıran çok sayıda klinik araştırma yapılmıştır. Ancak sonuçlar birbirini desteklememektedir. Bu yıl Kardiyoloji kılavuzlarından da kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi amacıyla kullanımı önerisi çıkarılmıştır. Günümüzde Omega 3 kullanımı tüm dünyada yaygındır.

Cleveland Clinic, yiyeceklerden omega-3 almanızı veya takviye olarak Krill yağı yerine daha fazla klinik araştırma yapılana kadar balık yağı ile takviye yağının kullanılmasını önerir.

Geri Dön