İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

B Vitaminleri hakkında bilmediklerimiz

B kompleks vitamini sekiz farklı B vitaminini içerir. Bunlar; Tiamin (B1), Riboflavin (B2), Niasin (B3), Pantoteik asit (B5), Pyridoxine (B6), Biotin (B7), Folat (B9) ve Cobalamin (B12) dir. Bu vitaminlerin hepsinin ortak ve farklı fonksiyonları vardır.

Gıdalarda hangi B vitaminlerinin olduğunu özetleyelim.

Somon balığı: Riboflavin, niasin, tiamin, pantoteik asit, B6 ve B12 kaynağı olarak zengindir. Somon balığı ayrıca düşük civa içeriği, yüksek omaga 3 ve protein içeriği açısından da çok değerli bir besindir.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler yüksek folat yani B9 vitamini kaynağıdır.

Ciğer ve diğer kırmızı etler: Özellikle ciğer olmak üzere tüm kırmızı etler tüm B vitaminlerini içerir.

Yumurta: Biotin en fazla yumurta sonra da ciğerde bulunur. Özellikle sporcular protein kaynağı olarak çiğ yumurta beyazı içerler. Çiğ yumurta beyazında bulunan avidin proteini biotini bağlar ve bağırsaktan emilimine engel olur. Bu nedenle biotin kaynağı olarak yumurtanın pişirilerek tüketilmesi önemli bir konudur.

Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünlerinde B12 miktarı yüksektir ve en iyi B12 kaynağı olarak bilinir.

İstiridye ve midye: Yüksek oranda B12 ve riboflavin içerir. Ancak bu besinlerin nereden çıkarıldığı çok önemlidir. Ağır metal içerikleri fazla olma tehlikesine karşın, B vitaminlerini başka kaynaklardan karşılamak daha doğru olacaktır.

Tavuk ve hindi eti: B3 ve B6 kaynağı olarak zengin besinlerdir.

Yoğurt: Yüksek oranda B12 ve riboflavin içerir. Özellikle ev yoğurdu laktoz duyarlılığı yoksa rahatlıkla yenebilecek besinler arasındadır.

Geri Dön