İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

A vitamini nedir ne işe yarar !!

A vitamini yağda çözünen, vücutta depolanan bir vitamin olup, görme, büyüme, embriyonun gelişimi ve bağışıklık sisteminde etkilidir.

Gözlerin karanlıkta görmesini ve alacakaranlığa gözlerin adaptasyonunu sağlar. Tüm organ ve dokularda bulunan epitel tabakasının oluşumu ve sağlıklı kalması için A vitaminine ihtiyaç vardır.

Dengeli ve sağlıklı beslenen kişilerde A vitamini eksikliği görülmez. Uzun süre sağlıksız beslenen kişilerde ise A vitamini eksikliği görülebilir; belirtileri ise deri kuruması, dökülmesi ve infeksiyonlara karşı direncin düşmesidir.

Günlük ihtiyaç 800-1000 mikrogramdır. Bu miktarı sağlıklı beslenen bir kişi besinlerden almış olur. On katı miktarda A vitamini alınırsa vucutta zehirlenmelere yol açabilir. Zehirlenme belirtileri de; baş ağrısı, eklemlerde ağrı, deride dökülme, pullanma, doğumsal anomalilerdir.

A vitamini retinol formu ile hayvansal besinlerden (karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta) veya karoten formu ile bitkisel gıdalardan (havuç, kabak, portakal ve koyu yeşil yapraklı sebzeler) alınır.

Sağlıklı beslenen kişilerde A vitamini eksikliği görülmez.

 

Geri Dön