İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Tiroid hastalıkları ve yorgunluk

Tiroid ameliyatı sonrası ömür boyu ilaç kullanan hastalarda ve Hashimoto sonucu hipotiroidi gelişip yine tiroid hormonu kullanan hastaların çoğunda ortak sorun yorgunluk ve halsizliktir. Kan tetkikleri sonuçları normal olmasına karşın kronik yorgunluk çözüm bekleyen bir sorundur. Bu sorunun nedenine hücresel düzeyde bakarsak; enerji üreten mitokondrilerin bu faaliyette yetersiz kalmasıdır.

Mitokondriler hücrelerin içinde bulunan ve enerji üreten birimlerdir. Kan hücresi dışında vücuttaki tüm hücrede bulunur. Enerji ihtiyacı fazla olan (kaslar gibi) hücrelerin mitokondri sayısı daha fazladır. Hücrenin fonksiyonlarını görebilmesi için gereken enerjinin %95’i mitokondri tarafından üretilir. Mitokondriler hücrelerin akciğeri olarak kabul edilir.

Hücre içinde karmaşık olaylar sırasında “oksijen radikalleri” denilen zararlı maddeler oluşur, bu zararlı maddeler yine hücre içinde zararsız hale getirilir. Normal koşullarda bu işlemler bir denge içindedir. Ancak antioksidan kapasite yetersiz kaldığı zaman denge bozulur ve mitokondriler yeterli enerjiyi üretemez. Tiroid hastalıklarında da bu denge bozulmaktadır. Hatta bu dengenin bozulması mitokondri içinde bulunan DNA’ya bile zarar verebilir. Vücudun antioksidan kapasitesinin düzenlenmesi ile hastaların şikayetleri kontrol altına alınabilir.

Geri Dön