İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Otoimmun hastalıklar ve kısırlık !!!

Son 20 yılda tiroid bezinin otoimmun hastalığı olan Hashimoto oranında çok ciddi bir artış görülmektedir. Klinik pratiğimde Hashimoto hastalarının % 15-20 sinde infertilite (kısırlık) görmekteyim. Konu ile ilgili yayınlarda popülasyonda kısırlık oranının %20 olduğu bildirilmektedir.  Ülkemizde istatistik verilerin olmamasına karşın kadınlarda erken menapoz, yumurta rezervinin azalması,  erkeklerde sperm sayısında ve kalitesinde bozulma oranları da geçmişe oranla daha fazla görülmektedir.

İnfertilite’nin bazılarının nedeni bulunurken  bir bölümünde ise herhangi bir neden saptanamamaktadır. Nedeni açıklanamayan infertilite’nin de oranının arttığı bilinmektedir. Özellikle İstanbul ilinde tüp bebek merkezlerinin sayısına (yaklaşık 55 merkez)  bakıldığında aslında bu konunun önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu açıktır. Üniversite, Devlet ve Özel Hastanelerin hemen hemen hepsinde tüp bebek merkezi bulunmaktadır. Son yıllarda talebin artması tüp bebek merkezlerinin sayısının artmasına neden olmuştur.

Bebek sahibi olma isteği ve bunun gerçekleşmemesi çiftler açısından stresi arttıran bir durumdur. İnfertilitenin nedenlerini araştırma ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmasına karşın, özellikle nedeni açıklanamayan infertilitede bilinmeyen çoktur. Hashimoto hastalarının antikor düzeylerinin yüksekliği bir neden olarak gösterilmekle birlikte, bu tespitin doğruluğu net değildir. Antikorları düşürecek mucizevi bir yöntem olmadığı için, hastaların böyle bir arayış içinde olması streslerini daha da arttırmaktadır. Bu nedenle hastalara asla “antikor yüksekliğiniz nedeni le çocuk sahibi olamıyorsunuz” denmemelidir.

Gelişmiş toplumlara %80 e yakın otoimmun hastalık olduğu düşünüldüğünde yaşam stresi, kötü beslenme nedenleri arasındadır. Kısırlık araştırması veya tedavisi öncesi bu çiftlerin öncelikle beslenmelerinin düzenlenmesi, streslerinin azaltılması, vitamin mineral eksikliklerinin giderilmesi önemlidir. Bu önlemler alınmadan hemen tüp bebek tedavisine başlamak hastanın bütününden uzaklaşmak olacaktır.

Geri Dön