İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Ameliyatla tiroidi çıkarılan hastaların ve hashimoto hastalarının çoğunun TSH düzeyleri normal olmasına karşın halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, kilo alma gibi şikayetleri devam etmekte.

1. Sadece tiroid hormonu ile tedavi yeterli olmuyor. Mutlaka destek tedavilerin olması gerekli. Bunlar D vitamini, B12 vitamini, Selenyum, çinko gibi desteklerdir.

2. TSH’ın normal değerleri 0.5-4 mIU/l olmasına karşın, her hastanın kendini iyi hissettiği TSH değeri farklıdır.

3. Tiroid hormon ilaçları sadece T4 hormonu içermekteydi. Acaba T3 eksikliği mi bu şikayetlerin nedeniydi? Bazı hastalarda muhtemelen öyle...

Tiroid bezinde sentezlenen hormonların %90’ı T4 %10’u T3 dür. ANCAK hücre içinde aktif olan T3 hormonudur !!!

Normal koşullarda tiroid bezinde T4 ve T3 hormonları sentezlenir ayrıca T4 den T3 e dönüşüm olur. Hücre içinde iş görecek T3 hormonu için T4 den dönüşmesi çok önemlidir. Hashimoto gibi inflamatuar süreçlerde T4 hormonu T3 e dönüştürülemez. Reverse T3 e dönüşür. Reverse T3 de hücre girişini bloke ederek T3 ün hücre içine girişini engeller.

Hashimoto gibi inflamatuar süreçlerde ve tiroid ameliyatı sonrası tiroid hormonu kullanan hastalarda, hücre içinde iş yapacak T3 hormonunun öneminin farkında olarak tedaviyi düzenlemek gerekir.

Geri Dön