İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Hipo ve hipertiroidi hastalarında saç dökülmesinin önlenmesi !!

Tiroid hastalarının büyük bölümünde saç dökülmesi şikayeti vardır. Öncelikle tiroid hastalığı dışında başka nedenlerin olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu nedenler ise; demir, biotin, çinko, selenyum eksiklikleridir. Aşırı selenyum minerali kullanımı da saç dökülmesine neden olabilir.

Hastaların sıklıkla şikayet ettikleri saç dökülmesi için alınması gereken önlemler şunlardır;

 

Tiroid hormon dengesinin hassasiyet ile düzenlenmesi. Özellikle T4 hormonunun aktif hormon olan T3 e dönüşümünün sağlanmaya çalışılması.


Östrojen ve progestron dengesinin sağlanması. Fazla östrojen veya düşük progestron saç dökülmelerine neden olur. Otoimmun hastalıklarda östrojen/progestron dengesi genellikle bozulmaya eğilimlidir. Bu dengenin bozulmasına stres ve doğum kontrol hapları neden olmaktadır.


Gamma-linolenic acid (GLA) kullanımı saç dökülmesinin önlenmesinde yararlı olmaktadır. GLA içeren takviyeler olmakla birlikte; evening primrose oil (çuha çiçeği yağı), siyah frenk üzümü çekirdeği yağı, Black currant seed (siyah kuru fasulye çekirdeği yağı), borage oil (Hohan yağı) yüksek oranda GLA içermektedir.


 

Geri Dön