İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Hashimoto ve Gluten

Çöliak hastalığı 128 yıl önce tanımlanan gluten’e karşı gelişen antikorun bağırsak mukozasının yapısını bozduğu ve pek çok organın fonksiyonunu etkileyen kronik otoimmun bir hastalıktır. Otoimmun hastalıklar bilindiği üzere bir arada görülebilir.

Hashimoto tiroidit ise 104 yıl önce tanımlanan tiroid hücrelerine karşı antikor gelişimi ile ortaya çıkan yine pek çok organı etkileyen bir hastalıktır. Yapılan çalışmalarda çöliak hastalığı olanlarda Hashimoto tiroidit görülme oranı, normal popülasyondan 4 kat fazla bulunmuştur. Ancak Hashimoto olan hastalarda çöliak hastalığının araştırılması önerilmemektedir.

Gluten alımı çöliak hastalarında yasaklanmaktadır. Hashimoto hastaları ile yapılan çalışmalarda glütensiz beslenme ile antikorların düştüğü gösterilmiştir. Ancak Hashimoto hastalarının tamamen glütensiz beslenmesi kılavuzlarda öneri olarak yerini almamıştır. Otoimmun hastalıklarda glütenin inflamasyonu arttırıcı etkisi bilindiği için Hashimoto hastalarının glüteni kısıtlaması kuvvetle önerilmektedir.

Geri Dön