İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Hashimoto ve ağız kuruluğu

Hashimoto ve buna bağlı gelişen hipotiroidi hastalarında halsizlik, yorgunluk, kas ve eklem ağrısı, saç dökülmesi, kilo alma veya kilo vermede zorluk, isteksizlik, mutsuzluk, kabızlık yaygın olarak ifade edilen şikayetler arasındadır.

Tıp kitaplarında hipotiroidik hastalarda üşüme, hipertiroidik hastalarda ise terleme görülebileceği belirtilmektedir. Ancak klinik pratikte Hashimoto hastalarının bir bölümünde terleme ve ateş basması şikayetleri olmaktadır. Ayrıca her hastanın en belirgin yakınması da farklı olmaktadır.

Hashimoto hastalığı ve ağız kuruluğu ile ilgili bilimsel bir yayın olmamakla birlikte, kişisel hasta serimde Hashimoto hastalarının yaklaşık %10’u ağız kuruluğu, tat almama yakınmalarını ifade etmektedir.

Ağız kuruluğu olan hastaların sıralayacağım nedenleri düşünmeleri gerekmektedir. İleri yaş, alkol ve sigara kullanımı, stres, depresyon, horlama, dekonjestan kullanımı (burun tıkanıklığı ilacı), antihistaminik ilaçlar, kas gevşeticiler, ağrı kesici ilaçlar ve diyabet ağız kuruluğuna neden olabilir.

Yukarıda sıralanan nedenler yoksa ağız kuruluğunun nedeni Hashimoto olabilir. Çünkü Hashimoto otoimmun bir hastalık olduğu için tükürük bezlerinin de etkilenmesi mümkündür. Ağız kuruluğunu gidermek için yapılacak önlemler ise; şekersiz sakız çiğnemek, Hindistan cevizi yağı kullanmak, bol su içmek, Aloe vera suyu, limon suyu, rezene, kırmızı biber, zencefil kullanımı tükürük üretimini arttıracaktır.

Geri Dön