İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Hashimoto var, nasıl çocuk sahibi olucam ?

Hashimoto tiroidit olan ve “lazer tedavisi” gören hastamın çok sevindirici haberini, tüm anne olmak isteyenlerle paylaşmak istiyorum ancak bu “lazer tadavisi ile çocuk sahibi olabilirsiniz” şeklinde ANLAŞILMASIN !!

Yaşamda belki de en stresli dönemlerden biri de “çocuk sahibi olmak için tedavi sürecinde” olmaktır. Özellikle Hashimoto hastası olup çevreden “senin çocuğun olmaz” gibi yalan yanlış duyumlar alan hastaların morali bozuktur.

Hashimoto var çocuğum olmaz mı?

Daha önce yapılmış çalışmalar Hashimoto olan kadınlarda düşük ve kısırlık oranlarının daha fazla olduğunu göstermiştir. Ancak bu farklar çok büyük olmayıp, bu konuda sağlam delillere dayanan çalışmalar yoktur. Günümüzde çok genç yaşta olmasına karşın “nedeni bulunamayan infertilite” oranı da yüksektir. Bu nedenle sadece Hashimoto’ya bağlamak doğru değildir. Bu psikolojide olmak bile stresi arttıracağı için olumsuz etki edecektir.

Antikorunu düşür, aşılama yaparız!!!

Bu çok yersiz bir istektir çünkü antikorları düşüren mucize bir formül yoktur. Antikorların embriyoya saldırdığına dair de bir kanıt yoktur. Antikor yüksekliği kişinin inflamasyonunun ağırlığını göstermemektedir. Antikorun yüksek olmasının enflamasyonun fazla olduğunu savunan iddialar iyice araştırılmamış kanıtları olmayan bir bilgilerdir.

TSH’ın normale gelsin transfer yaparız !!

T4 depo hormondur ve vücuttaki hormon miktarını gösterir. TSH beyinde hipofiz bezinde sentezlenen tiroidi uyarıcı hormondur. Sadece TSH’a bakmak yanıltıcı olur. Bazen TSH normal olup T4 alt sınıra yakın olan hastalarda “çok iyi hormonların” denmektedir. Hâlbuki bu hastalarda ilaç dozları arttırılmalıdır. Bu nedenle hastalar T4 hormonları normal oldukça, TSH yüksek diye stres yapmamalıdır.

Çocuk sahibi olmak isteyen tüm hastalarıma bu konuları anlatırım ve mümkün olduğunca stresi kontrol etmelerini öneririm. Lazer tedavisinin bu konuda etkisini bilemem ve hiçbir hastaya bu sözü de veremem ancak verilen tedavinin kesinlikle otoimmun zemini düzelttiğinden çok eminim.

 

Geri Dön