İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Hashimoto’nun nedeni GLUTEN Mİ?

Bir süredir Hashimoto hastalığının nedeni olarak Gluten içeren gıdalar gösterilmektedir. Gluten'in tiroid hormonu yapısına benzediği için, tiroid bezine saldırıya geçtiği iddia edilmektedir.

Gluten içeren besinler yenildiği zaman ortaya çıkan gliadin adında bir peptid oluşur. Gliadin'ın peptidinin açık biyokimyasal formulü "L-Glutamine,L-tyrosyl-L-prolyl-L-glutaminyl-L-prolyl- (9CI)" şeklindedir. Bu formül içerisinde molekülün bir bölümünde tyrosyl amino asidi bulunmaktadır. Bu iddiada bulunanlar muhtemelen bu tyrosyl amino asidininin gliadin molekülünün içinde olmasını baz almaktadır. Ancak pek çok peptid molekülü içerisinde tyrosyl amino asidi bulunmaktadır. Bunlardan biri de dopamindir.

Sonuç olarak gluten tüketildiğinde tiroid hormonuna benzerliği nedeni ile tiroidit oluşması iddiası bilimsel dayanağı olmayan ayrıca bilimsel olarak da mantıklı bir açıklama DEĞİLDİR.

Gluten tüketimi inflamasyonu arttırdığı için otoimmun hastalıklarda sınırlandırılmalıdır. Ancak gluten Hashimotonun nedeni değildir yani yapısı tiroid hormonuna benzemez yani tiroid bezine saldırmaz.

Genetik faktörler, iyot, radyasyon, sigara kullanımı ve antikor pozitifliği gibi faktörler otoimmun mekanizmaları devreye sokar ve tiroid bezi lenfosit hücrelerinin istilasına uğrar. Son yıllarda bu denli artış görülmesi belki de en önemli faktörün stres olduğunun delilidir. Lenfosit istilası ile antikorlar oluşur ve tiroid hücresi parçalanır. Ayrıca tiroid hücresinin kendi kendini öldürmesi (hücre intiharı=apoptozis) diğer bir yıkım olayıdır.

Tiroid hücresine lenfosit istilası sonucu antikor oluşumu ve hücre ölümü ile hücreler parçalanır ve tiroid hormonları kan dolaşımına karışır. Hastalığın ilk dönemlerinde hipertiroidi görülebilir. Genellikle bu dönem hasta tarafından fark edilmez. Hücrelerin yıkımının oranına göre kalıcı hipotiroidi gelişebilir.

Geri Dön