İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Hashimoto hastalığı tedavi edilebilir mi?

Bu soruyu “Hashimoto hastalığına bağlı olan belirtiler giderilebilir mi?” şeklinde sorarsak, yanıtımız EVET olur. Ancak Hashimoto hastalığı Kronik otoimmun bir hastalık olduğu için ortadan kaldırılamaz. Vitiligo, sedef gibi hastalıklarda belirtiler tamamen ortadan kalkabilir ama hasta yine vitiligo hastasıdır veya sedef hastasıdır. Otoimmun hastalıklarda tedavinin amacı hastalığın belirtilerini azaltmak veya yok etmektir.

Peki bu nasıl bir tedavi?

Otoimmun hastalıklarda hedef bir organ tutulur, Hashimoto da bu organ tiroid bezidir ancak sorun tüm vücut sistemindedir. Otoimmun hastalıklarda immun sistemde dengesizlik vardır. Hastanın beyin, adrenal, bağırsak, karaciğer, tiroid arasında ki denge bozulmuştur. Tedavinin hedefi bu dengenin yeniden inşa edilmesidir.

Beslenme önemli mi ?

EVET ÇOK ÖNEMLİ. Otoimmun hastalıklar kongresinde 2017 yılında yayınlanan derlemede tüm otoimmun hastalıklarda “glüten” ve “rafine şekerin” SINIRLANMASI gerektiği bildirilmektedir. Bu konuda da sayısız bilimsel yayın vardır. Gluten ve şeker inflamasyonu (hücre içi iltahap) arttırdığı için sınırlandırılmalıdır.

Mineral ve vitamin takviyeleri önemli mi?

EVET ÖNEMLİ. Bu takviyeler kesinlikle kişiye özel olup tek bir formül yoktur. Ancak Selenyum ve D vitamininin temel takviye olduğu bilinmektedir. Hastanın eksikliklerine ve şikayetlerine göre bunlar düzenlenir.

İmmun sistem hastalığı olduğuna göre “immun sistemi güçlendirici” ilaçlar kullanılmalı mı?

HAYIR. Otoimmun hastalıklar immun sistem dengesizliğidir, immün sistemi güçlendirmeyi sağlayan bazı ilaçlar tam tersine zararlı olabilir. Özellikle sosyal medyada yer alan önerilere hekime sormadan uygulamak çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Lazer tedavisi ne sağlıyor?

Düşük doz lazer epilasyon lazerinin bin kat düşük dozudur. Tiroid bezindeki anti enflamatuar etkisi ile vücuttaki T4 hormonundan T3 e dönüşümü arttırmakta ve metabolizmayı hızlandırmaktadır. T3 hormonunun hücre içine sağlıklı bir şekilde girmesi de hastaların şikayetlerini gidermektedir.

Hastaların lazer, beslenme, mineral vitamin takviyeleri ile yaşam kaliteleri atmaktadır. En sık karşılaşılan sorun kilo olduğu için bu bütüncül yaklaşımla kilo verme de sağlıklı olmaktadır. Bu tedaviler tamamen kişiye özeldir. Her hastada farklı ilaçlar, beslenme uygulanmalıdır. Tek bir formül yoktur. Beslenmesini düzeltmeyecek bir hastanın hiçbir tedaviden yarar görmeyeceği çok açıktır.

Geri Dön