İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Hashimoto’da uygulanan lazer tedavisi için sıklıkla sorulanlar

Bu tedavi Hashimoto’yu bitiriyor mu?

Hashimoto otoimmun bir hastalık olduğu için ortadan kaldırılamaz, antikor düzeyleri normal sınırlara inse bile yine otoimmun zemin devam eder. Lazer tedavisinde ki amaç hastalığın ilerlemesinin durdurulması ve hastanın şikayetlerinin giderilmesidir.

Lazer tedavisi kimlere yapılabilir ?

Lazer tedavisi beslenmesine dikkat edebilen tüm hastalara uygulanabilir. Hipotiroidi olsun veya olmasın bu tedavi hastalığa bağlı yakınmaları azaltır veya yok eder.

Nasıl bir tedavidir?

“Low level laser” olarak adlandırılan bu tedavi epilasyonda kullanılan lazerin 1000 kat düşük dozudur. Hiçbir yan etkisi yoktur. Ağrı, ısı veya batıcı bir uygulama değildir. Bu cihazın antienflamatuar etkisi ile tiroid dokusunda inflamasyon azalır ve kanlanma artar. T4 hormonunun T3 e çevrilmesi ve hücre içine girişi hızlanır. Şikayetlerin ana nedeni aktif hormon olan T3 ün hücre içine girememesi olduğu için, lazer bu dönüşümü sağlayarak etki eder.

Lazer tedavisi sonrası ilacımı bırakabilir miyim ?

İlaç azaltılabilir veya bırakılabilir. Bu hastalığın süresine, yaptığı hasara, kullanılan ilacın dozuna bağlıdır. Bu tedavinin asıl amacı ilacı bıraktırmaktan öte hastanın aldığı T4 hormonunun veya tiroidin sentezlediği T4 hormonunun hücre içine girişini sağlatarak şikayetlerin giderilmesi ve yaşam kalitesinin arttırılmasıdır.

Lazer tedavisinin etkisi ne kadar sürüyor ?

Bu yeni bir tedavi yöntemi olduğu için uzun dönem sonuçları bilinmemektedir ancak hasta özellikle bslenmesine özen gösterirse lazer tedavisinin etkisi ömür boyu sürecektir. 2.5 yıllık sürede hiçbir hastaya tedavinin tekrarı gerekmemiştir.

Tiroid ameliyatı oldum bana lazer yapılır mı?

HAYIR. Lazer tiroid üzerine uygulandığı için bu yöntem tiroidi olmayan hastalara uygulanamaz.

Geri Dön