İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Sorun “Reverse T3” fazlalığında

Tiroid hücresi T4 ve T3 hormonu sentezler ve normal koşullarda T4 hormonu T3 hormonuna dönüşür. Bu dönüşüm kronik hastalıklarda tam olarak gerçekleşmez ve T4 hormonu inaktif bir metabolit olan “reverse T3”e dönüşür. Bu tabloya “euthyroid sick syndrome” adı verilir yani hormon düzeylerinin normal olduğu tiroid hastalığı durumudur.

Hashimoto tiroidit de kronik bir hastalık olup, hastaların bir çoğunda T4 hormonu reverse T3 e dönüşerek şikayetlerin belirgin olmasına neden olur. En başta halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, kilo alma veya verememe bu şikayetlerin başındadır. Reverse T3 düzeyinin yüksek olması ile metabolizma yavaşlar ve kilo verme güçleşir. Kalori kısıtlayıcı diyetler ile reverse T3 e dönüşün daha da artar. Hastaların diyet yapıyorum ancak veremiyorum şeklindeki yakınmaları bu nedenledir.

Beyin, tiroid, bağırsak, karaciğer, böbrek arasında çok hassas bir denge ile düzenlenen hormon dengesinin sağlanması için öncelikle sağlıklı beslenme çok önemlidir. Tiroid bezindeki inflamasyonun azaltılması yine bu dengenin düzelmesini sağlayacaktır.

Tiroid bezindeki inflamasyon "low level lazer" tedavisi ile azaltılabilmekte ve T4 den T3 e dönüşüm sağlanmaktadır. Hücre içine olması gerektiği gibi T3 hormonunun girmesi tiroid hastalarındaki şikayetleri azaltmakta veya ortadan kaldırmaktadır.

Geri Dön