İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

“Bende hipotiroidi var Hashimoto yok” Doğru mu?

Hastalarımın dinlediğim zaman hastalıkları ile ilgili yanlış ve/veya eksik bilgileri olduğunu gözlemlediğim için bunlara açıklamak istiyorum.

Bende hipotiroidi başladı sonra Hashimoto’ya döndü !!!

Benzer bir ifade de “bende hipotiroidi var Hashimoto yok” şeklinde olmaktadır. Hipotiroidi tiroid hormon yetmezliğidir yani tiroid hormon sentezi azalmıştır ve bu hastalar tiroid hormonu kullanır. Durduk yere hipotiroidi gelişmez. Ameliyatla tiroid bezi tamamen çıkarılsa hipotiroidi doğal olarak oluşur. Ameliyat dışında gelişen hipotiroidi ise tiroid iltahabı denilen “tiroidit” sonucu gelişir. Tiroiditlerin de en sık görüleni Hashimoto hastalığıdır. Yani hipotiroidi genellikle Hashimoto tiroidit sonucu gelişir.

Bir kişide antikorlar yüksek bulunup tiroid hormonları normal ise bu hastada “otoimmun tiroidit” var denir. Hipotiroidi geliştiği zaman da Hashimoto tiroidit olarak adlandırılır. Kitap bilgisi bu şekildedir. Ancak klinik pratikte hipotiroidi gelişmeyen hastalar da Hashimoto olarak adlandırılır.

Bende zehirli guatr vardı Hashimoto’ya döndü !!!

Zehirli guatr tiroid bezinin fazla hormon sentezlemesi durumudur. Hashimoto tiroiditde ilk aşamada tiroid hücreleri parçalanır ve hücrelerin arasında depo edilen hormon kana karışır. Bu hormon sentezinin arması değildir, depolanan hormonun kana karışmasıdır. Bu dönem her hastada yaşanır ama sadece %5 hastada klinik belirti verir. Belli bir süre sonra bu durum geçer ve parçalanan hücre sayısına bağlı olarak hastada hipotiroidi gelişir. Tiroid hücresinde oluşan yıkım fazla olmazsa hastada hipotiroidi gelişmez. Yani zehirli guatr Hashimoto’ya dönmez.

Geri Dön