İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Hashimoto tiroidit "kronik otoimmun tiroid" hastalığıdır ve tiroid hücresine antikor gelişimi ile hastalık başlar. En sık yükselen antikor anti TPO dur ve hastalığın tanısında kullanılır. Antikor yüksekliği inflamasyonu gösterir. İnflamasyon ise "hücre içi iltihap" olarak tanımlanabilir. teorik olarak antikor yüksekliği inflamasyonun derecesi ile doğru orantılıdır. Yani inflamasyon ne kadar fazla ise antikorlar o kadar yüksek olur. Ancak bu teorik bilgi doğru olmakla birlikte bu bilgiyi kanıtlayan herhangi bir çalışma yoktur.

Hipotiroidi geliştiği zaman alınan sentetik tiroid hormonları inflamasyonu azaltmaz, eksik olan hormonu tamamlar yani antikor düzeylerinin düşmesine büyük bir etkisi yoktur.

Antikorları düşürecek yani enflamasyonu azaltacak unsurlar ise; beslenme, eksik vitamin ve minerallerin yerine konması belki de en önemlisi olan "stres kontrolü"dür.

Kişisel tecrübeme göre antikorunun çok yüksek olmasını beklediğim hastaların (kötü beslenen, mineralleri düşük olan) antikorları 100-200 civarında iken, stresi çok fazla olan hasta grubunda beslenme çok iyi olmasına karşın antikorlar 1000 düzeylerinde olmaktadır. Bu gözlemimin net bir bilimsel kanıtı olmamakla birlikte, yüzlerce bire bir takip ettiğim hastalarımın sonuçları bu şekildedir.

Gebe kalmak isteyen, aşılama veya tüp bebek yapacak hastaların antikorlarının düşmesini beklemek hastaları daha çok strese sokup olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. İnflamasyonu azaltıcı beslenme önerileri, vitamin mineral destekleri ve stres kontrolleri için yardımcı olmak çok daha yararlı olacaktır.

Sonuç olarak "antikor takipçisi olmayın ve stresinizi kontrol etmeyi öğrenin". Antikor yüksek olursa gebe kalınamaz şeklinde bir bilimsel çalışma yoktur.

Geri Dön