İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Antikor takipçisi olmayın

Antikor yüksekliği “Kronik otoimmun tiroid” hastalığı göstergesidir. Çoğunlukla anti TPO yükselir, bazı hastalarda anti TPO ve anti Tg beraber bazen de sadece anti Tg yüksektir.

Antikor yüksekliği teorik olarak inflamasyonun şiddetini gösterir. İnflamasyon da hücre içi iltihaptır. Hastaların pek çoğu antikorları düşmeyince üzülüp strese girerler. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalara “Antikorun düşsün öyle gebe kal veya antikorun düşsün o zaman tip bebek tedavisine başlarız” denir. Hele konu bebek sahibi olmak olunca bu baskı ile hastanın antikorunun düşmesi mümkün değildir.

Teorik olarak antikor inflamasyonun şiddetini göstermekle birlikte, bu yüksekliğe neden olan çok faktör vardır. Doğru beslenme, vitamin mineral desteği antikorların düşmesinde önemli rol oynar. Ancak bunların hepsi mükemmel olmasına karşın “stresin kontrol edilemediği” durumlarda antikor yine yüksek kalır. Stres kişinin bir olay karşısında gösterdiği tepkidir ve tamamen algıya bağlıdır. O nedenle bebek sahibi olabilmek için antikor düşmesini bekleyen bir anne adayının antikoru bir türlü düşmez.

Kötü beslenme, vitamin mineral dengesizliği elle tutulan ve ölçülebilen unsurlardır. Bunları yoluna koymak daha kolaydır. Ancak stres tamamen kişinin algısı ile ilgilidir. Bununla ilgili yapılmış bir çalışma yoktur. Ancak bilim dünyasında deneyimli kişilerin gözlemsel çalışmaları önemlidir. Benim yüzlerce hastadan gözlemlediğim şudur: Antikorları arttıran veya düşmesine engel olan en önemli etken strestir. Hastalarına bu nedenle antikorlarını takip etme, rahat ol ve sen beslenmene dikkat et derim. Büyük oranda da bu söylem etkili olur. Sizler de antikor takipçisi olmayın.

Geri Dön