İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Adrenal yorgunluk nedir ?

Adrenal bez kortizol ve seks hormonlarının sentezlenip salgılandığı böbreklerin üstünde konumlanan bir organdır. Adrenal yorgunluk tüm vücut dengesini bozan bir durum olup son yıllarda fonksiyonel tıp ile uğraşanların üzerinde önemle durduğu bir konudur.

Adrenal yorgunluk belirtileri; depresyon, endişe, yorgunluk, dikkat dağınıklığı, sisli beyin (brain fog), uykusuzluk, stres kontrolünde zorluk, libido düşüklüğü, sıcak basması, sindirim sorunları, kilo alma, tuz ve/veya şekere karşı aşırı istektir.

Stres, kötü beslenme, bağırsak denge bozukluğu, uyku sorunları ve otoimmun hastalıklar (Hashimoto gibi) olan kişilerde “adrenal yorgunluk” gelişme riski yüksektir.

Kısa süreli ve şiddetli olmayan stres koşullarında vücut dengesi bozulmaz ancak stres yanıt şiddetli ve uzun süreli olduğu zaman fazla miktarda sentezlenen “kortizol” vücutta katabolik etki yapar. Öncelikle vücudun “circadian ritminin” (kortizolün dengeli salgılanması) yeniden doğal haline getirilmesine yardımcı olmak gereklidir.

Adrenal yorgunluğu önlemek için; sağlıklı besinler tüketmek, sağlıklı yağlar ile beslenmek, yeteri kadar kalori almak, B ve C vitamini almak, probiyotikleri ihmal etmemek, kahve içimini sınırlamak, stres kontrolünü yapmak ve 8 saat uyumak.

Özellikle rafine şeker vücuda alındığı zaman stres hormonu olan kortizol salgılanır. Bu nedenle şeker ve glutenin kesilmesi adrenal yorgunluğunu önlemek için en başta alınması gereken önlemler arasındadır.

 

Geri Dön