İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Kemik sağlığı için “kalsiyum alımı” gerekli mi?

Kemik sağlığı için çocuklar da dâhil olmak üzere tüm yaş grubundaki insanların yeterli miktarda düzenli kalsiyum alımı gerekmektedir.

Kalsiyum alımının, osteoporozun önlenmesi ve tedavisinde önemi bilinmektedir. Osteoporoz Birliği 50-70 yaş arasında günde 1 gram kalsiyum alımını önermektedir. Bu miktarların üzerinde kalsiyum alımının kemik gücünde artışa yol açtığına dair kanıt bulunmamaktadır.

1200-1500 mg’ı aşan miktarda kalsiyum alındığı zaman böbrek taşı, kalp ve damar hastalıkları ve inme riskini artabilir. Süt ve sut ürünleri başta olmak üzere gıdalarla günlük kalsiyum alımı sağlanmalıdır.

Zengin kalsiyum iceren gıdalar; karalahana, ıspanak, asma yaprağı, turp, kivi, hurma, bamya, kavun, karpuz, dut, portakal, soğan, ceviz, yeşil soğan, koyun, dana, tavuk ve balıketi, ıspanak, tatlı patates, bakliyat gibi gıdalardır.

Gıda ile günlük kalsiyum alımının yeterliliğini değerlendirmek amacıyla International Osteoporosis Foundation’nun önerdiği hesaplama sistemi kullanılabilir. (http://www.iofbonehealth.org/calcium-calculator).

Ayrıca günlük kalsiyum alımı aşağıdaki hesaplama ile öngörülüp, günlük alım 1200 mg’ın altında kalıyorsa takviye edilmelidir.

 

 

Geri Dön