Geri Dön

Türkiye'nin Üniversiteleri bölünerek değil birleşerek güçlenecektir

İstanbul Üniversitesi başta olmak üzere Türkiye'nin bilim ve eğitim üretiminde büyük görevleri kıt kaynaklarına rağmen başarıyla gerçekleştiren Üniversitelerimizi bölerek zayıflatan yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirilmiştir.

Taslak, üniversitelerimizin meşru kurullarının bilgisi ve katkısı olmadan; akademik, mali ve idari hiçbir bilimsel gerekçeye dayanmadan, anlamakta güçlük çektiğimiz bir gayretle yürürlüğe koyulmak istenmektedir.

Sanayinden ticarete, sağlıktan eğitime, üretimi sürdüren ve geliştiren nitelikli işgücünün neredeyse tümü, Türkiye'nin büyük ölçekli, yılların birikimini kurumsallaştıran üniversitelerinin mezunları ve mensuplarıdır.

Öğretim üyesi ve altyapı kaynaklarındaki yetersizlik, küçük ölçekli üniversiteleri, bilimsel üretim bir yana eğitim görevini bile sürdüremez durumlara itmiştir.

Türkiye'nin ihtiyacı olan bilim ve eğitim üretimini sürdürmek ve geliştirmek, 
Öğretim üyesi birikimi başta olmak üzere kaynakları birleştirerek etkin ve verimli kullanımın önünü açmak, Üniversitelerimizi bölmeyi değil, birleştirmeyi gerektirmektedir.

Yasama Organımız TBMM'nin kuruluş yıldönümünde talebimiz, Tasarı'nın komisyona geri gönderilmesi, Üniversitelerimiz ve Bilimsel Araştırma Kurumlarımızın hukuki ve meşru katkıları sağlanarak tekrar değerlendirilmesi için yetkilerini kullanmasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bilimin kılavuzluğunda ilerleyerek, Üretime, eğitime ve bilime dayanan güçlü Türkiye'yi inşa edebileceğimize güvenimiz tamdır.

Geri Dön


Yeşim Erbil - eniyihekim.com