İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Zerdeçal nasıl yarar sağlıyor?

Turmeric yani zerdeçal özellikle Hindistan’da hem baharat hem de bitkisel tedavi kapsamında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Zerdeçalın içinde bulunan “curcuminoidler” güçlü antioksidan ve anti enflamatuar etki göstermektedir. Curcuminoidlerin de en önemli bölümü “curcumin”dir.

Zerdeçalın sadece %3 lük bölümü curcumin içerir bu nedenle çalışmalarda aktif maddenin yoğun olarak bulunduğu zerdeçal ekstratı kullanılmaktadır. Zerdeçalın yararlı etkisinin görülebilmesi için içerdiği curcumin miktarı çok önemlidir. Önerilen curcumin günde 1 gramdır.

Curcumin’in kan yolundan emilimi çok düşüktür, bu nedenle zerdeçalın karabiber ile kullanılması curcumin emilimini 2000 kat arttırmaktadır. Ayrıca curcumin yağda çözündüğü için yemek arasında tüketilmesi emilimini arttıracaktır.

Curcuminin güçlü antioksidan ve antienflamatuar etkileri pek çok çalışmada gösterilmiştir ancak bu etkilerin görülebilmesi için kullanılan curcumin miktarı önemlidir. Ticari ilaç olarak yaygınlaşan bazı zerdeçal veya curcumin bir kapsülünün içerisinde sadece 40-50 mg curcumin bulunmaktadır. Bu miktarın etki etmesi doğal olarak mümkün değildir. Bu içerikte ürünleri almak yerine toz zerdeçal tüketmek çok daha akılcı ve ekonomiktir. Eğer bu ürünler ilaç olarak alınacaksa curcumin miktarının yüksek olanlarının seçilmesi uygundur. Önerilen curcumin dozu günde kilo başı 3 mg dır. Günde 8 gramı aşan dozlarda yan etkiler görülmektedir.

Zerdeçalın içeriğinde %2 oranında oksalat bulunur aşırı tüketilmesi böbrek taşlarına neden olabilir.

Toz halinde satılan zerdeçalların hepsi saf ürün değildir. Ticari kaygı ile miktarını arttırmak için çeşitli unlar katılmaktadır. Gluten hassasiyeti olanlarda rahatsızlıklara neden olabilir.

Zerdeçalın sarı renginin belirginleşmesi için zehirli bir madde olan metanil illegal olarak kullanılmaktadır. Bu madde özellikle sinir sistemi üzerinde ciddi hastalıklara neden olabilir.

 

Geri Dön