İletişim

Adres: Abdi İpekçi Caddesi No: 57, Reasürans İş Hanı 1, Kat 3, Nişantaşı / İstanbul

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Neden “Melatonin” bu kadar önemli ?

Uykusuzluk çağımızda önemli bir sorundur. Yeterli uyku olmaması enerji kaybına ve hipertansiyon, diyabet gibi hastalıkların gelişimine neden olabilir.

Melatonin hormonu “uyku hormonu” olarak bilinir ve bize başımızı yastığa koymanın zamanının geldiğini bildirir. Melatonin beyinde pineal bezde üretilir. Pineal bez dışında gözler, kemik iliği ve bağırsaklarda da bulunmaktadır.

Melatonin desteği son yıllarda uyku bozukluğu ve “jet lag”  de yaygın olarak kullanılmaktadır ve pek çok ülkede “reçetesiz” satılmaktadır. Melatonin güçlü bir antioksidandır. Göz sağlığının korunması, kulak çınlaması, mevsimsel depresyon, mide yanması veya ekşimesi gibi durumlarda da yararlı olduğu bildirilmektedir.

Melatonin yararlı etkilerinin mekanizması vücudun “circardian ritmini” yani iç saatini düzenlemesidir. Melatonin vücut ısısını, kan basıncını ve hormon düzeylerini dengeler. Melatonin karanlık ortamda vücutta maksimum miktarına ulaşır ve uyku zamanı geldiğinin sinyalini verir. Melatonin beyinde reseptörlere bağlanarak sinir aktivitelerini azaltır, vücutta gevşeme olur. Gözlerdeki melatonin ise uyanıklık sağlayan dopamin seviyesini düşürür.

Melatonin tam olarak nasıl etki ettiği bilinmemektedir. Işıkta melatonin seviyesi düşer ve kalkma zamanı olarak algılanır. Uyku zamanı özellikle karanlık ortamın olması yararlı olacaktır.

Melatonin kimlerde az dır?

Gece melatonin düzeylerinin az olduğu durumlar; stres, sigara, fazla ışığa maruz kalmak (mavi ışık), gündür yeterli gün ışığı almamak, vardiyalı çalışmak ve ileri yaştır. Melatonin takviyesi vücuttaki iç saati normal hale getirecektir.

Yatmadan 30 dk önce 3-5 mg olarak önerilen melatoninin yararlı etkileri pek çok bilimsel çalışma ile gösterilmiştir. Melatonin takviyeleri güvenli ilaçlar olup çok ender olarak uyuklama, baş dönmesi, bulantı görülebilmektedir.

 

 

Geri Dön


Yeşim Erbil - eniyihekim.com