İletişim

Adres: Abdi İpekçi Caddesi No: 57, Reasürans İş Hanı 1, Kat 3, Nişantaşı / İstanbul

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

İyot neden önemli?

İyot tiroid hormonu yapılması için elzem bir elementtir. Eksikliğinde tiroid bezi büyümesi (guatr), zeka geriliği, düşükler, ölü doğumlar görülebilir.

Tiroid hormonlarının üçte biri iyot içerir bu nedenle ilaç kullanan hastalarda iyot sınırlamasının anlamı yoktur. Hipotiroidi olan hastalarda amaç tiroid bezini çalıştırmaya teşvik etmektir. İyot bu nedenle önemlidir.

“Nasıl olsa hipotiroidi var al bu hormon ilacını ömür boyu kullan” demek tiroid bezini umursamamaktır. İyot sadece tiroid hastaları için değil tüm insanlar için gereklidir. Ana kaynağı da iyotlu tuz ve balıktır. Tuzlar içerdiği sodyum nedeni ile az kullanılmalı ama mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır.

Rafine iyotlu tuz içindeki iyot miktarı bellidir. Akışkanlığı sağlayan alüminyum için büyük fırtına koparılıyor. Bu eser miktarda alüminyumun hiçbir zararı yoktur. Kaya tuzu içinde yararlı olan 84 elementten söz ediliyor. Bu elementler yarar sağlayamayacak kadar az ise, rafine tuz içindeki alüminyumda zararlı olamayacak kadar azdır.  

Bu alüminyumu sorun ediyorsak şunları da yapmamamız lazım!!!

  • Asla midye yenmemeli (Ağır metaller)
  • Asla makyaj yapmamalı (Paraben)
  • Asla havuza girmemeli (Flor, klor)
  • Asla saç boyanmamalı (Paraben)
  • Asla el antiseptiği kullanmamalı
  • Asla cam şişeden su içmemeli (kapağının içinde alüminyum var)

Rafine tuz yerine iyot takviyesi alalım !!!

İdrar iyot ölçümü spot idrarda asla güvenilir değildir. Bu ara gündemde olduğu için sık sık yaptırılıyor. Hep 40 civarında sonuç görüyorum. Bu gerçek değil çünkü İstanbul’da iyot eksikliği yok. Bu güvenilmeyen sonuçlara dayanarak iyot takviyesi almak doğru olmaz. İyot takviyesi bazen ciddi hipertiroidi’ye bazen de çok ağır hipotiroidi’ye neden olabilir.

Geri Dön


Yeşim Erbil - eniyihekim.com