Geri Dön

Son yıllarda özellikle batı ülkelerinde önerilen beslenme programlarda alınan kaloriyi azaltma amacıyla beslenmedeki doymuş yağ asitlerinin (hayvansal gıdalar) tüketilmesi sınırlanmıştır. Bu programlar sonucunda da omega 6 yağ asitlerinin alınan besinlerdeki oranı omega 3 yağ asitlerinden fazla olmaya başlayarak denge bozulmuştur. Normal beslenmede istenen omega 6 / omega 3 oranı 1:1 olması gerekirken günümüzde bu oran omega 6 lehine 20 kat artmıştır.

Yapılan çalışmalarda bu dengenin bozulması ile obezitenin arttığı gösterilmiştir. Omega 6 yağ asitlerinin fazla olması yağ hücrelerinin artmasına, lipid dengesinin bozulmasına, beyin-bağırsak-yağ hücresi dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Beslenmenin düzenlenmesi ve EPA/DHA takviyeleri ile bu denge değiştirilmelidir.

Yüksek omega 6, insülin ve leptin direnci yaratarak kilo alımına neden olmaktadır. Omega 6 mısır özü, ayçiçeği, soya fasülyesi yağında ve hayvansal gıdalarda yüksek oranda bulunmaktadır. Rafine gıdalarda, cips vs ürünlerde de yüksek miktarda omega 6 bulunmaktadır. Bu oranı omega 3 lehine döndürmek için haftada 2-3 kez balık yenmesi önerilmektedir.

Geri Dön


Yeşim Erbil - eniyihekim.com