İletişim

Adres: Abdi İpekçi Caddesi No: 57, Reasürans İş Hanı 1, Kat 3, Nişantaşı / İstanbul

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Son yıllarda özellikle batı ülkelerinde önerilen beslenme programlarda alınan kaloriyi azaltma amacıyla beslenmedeki doymuş yağ asitlerinin (hayvansal gıdalar) tüketilmesi sınırlanmıştır. Bu programlar sonucunda da omega 6 yağ asitlerinin alınan besinlerdeki oranı omega 3 yağ asitlerinden fazla olmaya başlayarak denge bozulmuştur. Normal beslenmede istenen omega 6 / omega 3 oranı 1:1 olması gerekirken günümüzde bu oran omega 6 lehine 20 kat artmıştır.

Yapılan çalışmalarda bu dengenin bozulması ile obezitenin arttığı gösterilmiştir. Omega 6 yağ asitlerinin fazla olması yağ hücrelerinin artmasına, lipid dengesinin bozulmasına, beyin-bağırsak-yağ hücresi dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Beslenmenin düzenlenmesi ve EPA/DHA takviyeleri ile bu denge değiştirilmelidir.

Yüksek omega 6, insülin ve leptin direnci yaratarak kilo alımına neden olmaktadır. Omega 6 mısır özü, ayçiçeği, soya fasülyesi yağında ve hayvansal gıdalarda yüksek oranda bulunmaktadır. Rafine gıdalarda, cips vs ürünlerde de yüksek miktarda omega 6 bulunmaktadır. Bu oranı omega 3 lehine döndürmek için haftada 2-3 kez balık yenmesi önerilmektedir.

Geri Dön


Yeşim Erbil - eniyihekim.com