İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

İyotlu / İyotsuz tuz kullanımı karmaşası

Beslenmeyle alınan iyot, tiroid hücresi içine girerek, tiroid hormonlarının sentezini gerçekleştirir. İyot eksikliğinde guatr oluşumu dışında çok önemli sorunlar meydana gelir. Düşükler, ölü doğum, bebek ölümleri, doğumsal anomaliler, fiziksel ve mental gerilik bunlar arasındadır. Türkiye'de iyot eksikliğinin giderilebilmesi için 1998'de Kanun Hükmünde Kararname ile tüm sofra tuzlarının iyotlanması kararlaştırılmıştır.

Doktor önerisi olmadan iyotsuz tuzun kesinlikle kullanılmaması gerekir. Sıklıkla gündeme getirilen ve çok yararlı olduğu söylenen kaya tuzu, Himalaya tuzu gibi tuzlarda yeterli miktarda iyot yoktur ve tüm tuzlarda olduğu gibi yüksek oranda sodyum mevcuttur. Ayrıca Sağlık Bakanlığının yaptığı araştırmalara göre, bu tuzların içinde plütonyum, radon gibi çok zararlı radyoaktif maddeler bulunmaktadır.

Kaya tuzu veya himalaya gibi tuzların kullanımı sırasında alışık olduğumuz tuz tadını almak için daha fazla kullanıldığı gözlenmektedir. Bu tutum da fazla sodyum alımına neden olmaktadır. Hem yeterli iyot alınmadığı gibi, hem de vücuda zararlı olan “fazla sodyum” alınmaktadır.

 

  • Tiroid hormonu kullanan hastalar iyotlu kullanabilir.
  • Gebelik, gebe kalmak isteyen, çocuklar, ergenlik çağındaki kişiler iyotlu kullanmalı.
  • Hashimoto hastası olup tiroid hormonu kullanmayanlar doktor önerisine uymalı.
  • Zehirli guatr veya tiroid hormon fazlalığı olanlar iyotsuz kullanmalıdır.

 

Geri Dön