İletişim

Adres: Abdi İpekçi Caddesi No: 57, Reasürans İş Hanı 1, Kat 3, Nişantaşı / İstanbul

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

En zararlı şeker “Fruktoz”

Fruktoz basit şeker yani monosakkarit olup, vücudun enerji ihtiyacını karşılar. Fruktoz meyve, sebze ve balda doğal olarak bulunur. Glikoz tüm organ hücrelerinde kullanılır ancak fruktoz sadece karaciğerde kullanılır.

Beyaz veya esmer şeker yani rafine şeker sakarozdur ve enzimlerle parçalanarak glikoz ve fruktoza dönüşür. Glikoz kana geçerek kan şekerini yükseltir ve pankreastan insülin salgılanır. İnsülin ile glikozun bir kısmı hücre için enerji olarak kullanılır, diğer kısmı ise sonradan enerji ihtiyacını karşılaması için karaciğerde depolanır.

Fruktoz ince bağırsaktan direkt karaciğer taşınır ve fazlası yağ olarak depolanır. Bir adet elmada 10 gram şeker vardır ve bunun yarısından fazlası fruktozdur. Fazla meyve yendiği zaman da fruktoz karaciğerde yağa dönüştürülerek depolanır.

Fruktoz, glikoz gibi insülinin salgılanmasına neden olmaz, direkt karaciğere gider. İnsülin ile etkileşime girmediği için tokluk hormonu olan “leptin” de salgılanmaz. Bu nedenle früktoz içeren gıdalar doygunluk hissi yaratmaz ve yedikçe daha çok yemek istenir.

Rafine şekerde, mısır şurubunda ve meyvelerde früktoz bulunmaktadır. Fruktoz en tatlı şekerdir bu nedenle tatlı endüstrisinde kullanılmaktadır. 1960 yılı sonrası Amerika’da rafine şeker endüstrisinin aldatıcı bilgileri dünyaya vermesi ile bu tarz gıdaların tüketimi hızla yayılmıştır. Rafine şeker ve fast food endüstrisinin büyük mali gücü ile tüm dünya zehirlenmeye başlamıştır. O yıllarda Amerika’da %5 oranında obez insan varken, günümüzde bu oran %45 dir.

Günümüzde Hashimoto gibi otoimmun hastalıkların bu denli artmasının nedeni çok severek yenilen inflamasyona neden olan gıdalardır.

Geri Dön


Yeşim Erbil - eniyihekim.com