İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Doymuş / Doymamış yağlar: Hangisi yararlı hangisi zararlı ?

"Yağlar" makro besinlerdir gram başına 9 kalori içerir. Her bir yağ molekülü, bir gliserol molekülünden ve yağ asidinden oluşur. Doymuş yağ asitlerinin tüm karbon atomlarına hidrojen atomlarının bağlı olmasıdır. Doymuş yağ oranı yüksek olan yiyecekler arasında yağlı et, domuz yağı, tereyağı ve krema gibi tam yağlı süt ürünleri, hindistancevizi, hindistancevizi yağı, hurma yağı ve bitter çikolata bulunur.

Aslında hiçbir yağ, saf doymuş veya saf doymamış değildir. Sığır eti gibi yiyecekler bile önemli miktarda doymamış yağlar içerir. Doymuş yağlar (tereyağı gibi) çoğunlukla oda sıcaklığında katı olma eğilimindeyken, doymamış yağlar (zeytinyağı gibi) oda sıcaklığında sıvıdır.

20. yüzyılda Amerika’da doymuş yağ tüketiminin kan kolesterolünü arttırarak kalp hastalıklarına zemin hazırladığı yönünde pek çok çalışma yayınlanmıştır. Bu hipotezin kesin kanıtları olmamakla birlikte bu bilgiler 1977 de kamu politikasına dönüşmüştür. Doymuş yağların kalp hastalıkları ile ilişkisini gösteren kesin bir kanıt halen yoktur.

“Doymuş yağlar kötü kolesterolü arttırır” ifadesi de aslında doğru değildir. Aslında kötü kolestretol olarak bilinen LDL, kolestrol olmayıp kolestrolü taşıyan proteinlerdir. Doymuş yağlar LDL yi arttırdığı gibi, koruyucu olarak bilinen HDL yi de artırmaktadır. Yeni araştırmalar LDL'nin alt tiplerine göre değerlendirilmesi gerektiğini belirtmektedir.


Doymuş yağ kalp hastalığına neden olur mu?

Bu konunun araştırılmasına uzun yıllardan beri milyarlarca dolar fon ayrılmasına karşın, bilim adamları doymuş yağların zararlı olduğuna dair hala net bir kanıt gösteremediler. Toplam 500 bin kişinin katıldığı iki büyük çalışmada doymuş yağ ve kalp hastalığı arasında kesin bir ilişki bulunmamıştır.

Doymuş yağların çok söz edilmeyen önemli bir avantajı besinlerin pişirilmesindeki avantajıdır. Pişirme sırasında oluşan ısı doymuş yağları kolay kolay bozmaz. Doymamış yağlar ise ısı ile kolaylıkla okside olur ve zararlı hale gelir.

 

 

Geri Dön


Yeşim Erbil - eniyihekim.com