İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

30 yıldır tiroid ve paratiroid ameliyatları yapan bir cerrah olarak her ameliyatta farklı duygular içinde olurum. Bazen ameliyatın zorluğu bazen de hastanın özelliği nedeni ile bu stres çok artar. İşte bu konuyla ilgili 3 örnek.

1. Zuhal teyzeyi Çapada çalıştığum dönemlerden beri takip ediyordum. Ufalk bir nodülğ vardı, nodül hızlı çalışmaya eğilimliydi ancak ameliyat sınırında değildi. Nodül büyüdü ancak teyzemin ek hastalıkları nedeni ile takip etmeye devam ettim. Gel gör ki nodül büyüdü ve zehirli guatr çok netleşti ve şikayetler oluştu. "Yeşim kızım bunu çözsün" diyerek kızı ile ofise geldi. Yaş 82 ve bazı kalp ve akciğer sorunları var. Bir hafta önceden içimde sıkıntısı oluştu, ameliyatı yapmak sorun değil, Zuhal teyze bu ek hastalıklar nedeni ile sorun yaşamamalıydı. Tüm tedbirleri aldık, anestezinin titizliği, bizim çok kısa sürede ameliyatı bitirmemiz ve titiz bir bakım ile çok şükür taburcu oldu.

2. Bengisu Graves hastası. Kaygıları çok, korkuyor. babası ile Antalyadan geldi, 1.5 yıldır beni takip ediyormuş, ancak ona ameliyat olurum demiş. Korkudan sürekli çarpıntısı oluyordu. Ameliyat öncesi 10 gün sürekli telefonda yazıştık. Ameliyat öncesi ne kadar rahat ameliyata girerse o kadar rahat uyanacağını biliyordum. Onun kaygısı doğal olarak beni de kaygılandırdı (belli etmesem de). Ameliyat sonrası korkuları geçti.

3. Şermin hanım daha önce tiroid ameliyatı olmuş, şimdi paratiroid adenomu var ve yeri biraz zor bir yerleşim, çok büyük damarların üstünde. Benim geliştirdiğim işaretleme yöntemini kullanıcaz. Güvenmişler gelmişler. İkincil ameliyatlarda ne ile karşılaşacağınızı bilemezsiniz, bazen aşırı derecede yapışık olur ilerlemek imkansız hale gelebilir. Bunları hep düşünürsünüz ameliyat öncesi. Çok şükür zor olmakla birlikte paratiroid adenomunu bulup çıkardık.

 

Geri Dön


Yeşim Erbil - eniyihekim.com