İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Bir paratiroid hastasının hikayesi

Üç ay önce tiroid nodülü ve paratiroid adenomu teşhisi ile ameliyat kararı verilir. Paratiroid adenomunun yeri ultrasonografi ve sintigrafi ile tespit edilemez. Ameliyat sırasında bulunabileceği düşünülerek ameliyata alınır. Tiroid bezi alınır ancak paratiroid adenomunun yeri bulunamaz.

Yorum: Ameliyat sırasında paratiroid beşlerinin olabileceği yerlere bakılarak hastalıklı bez bulunabilir ancak bazı hastalarda bu adenom çok farklı yerlerde olabilir. Bu farklı yerlere ulaşmak ve nerelere bakılacağını bilmek çok ciddi deneyim gerektirir. Bu nedenle ameliyat öncesi her türlü görüntüleme yöntemi kullanılmalı ve bu tetkikler yine deneyimli kişilerce yapılmalıdır.

Hasta geldiği zaman öncelikle çok deneyimli bir radyolog tarafından ultrasonografi yapıldı ancak adenom bulunamadı, ardından çok ince kesit üç boyutlu tomografi çekildi ve adenom yemek borusunun yan duvarında boyun omurlarına yakın bir yerde görüntülendi.

Yorum: Bu yerleşim ameliyat sırasında kolaylıkla görülebilecek ve ulaşılabilecek bir yer değildir. Ameliyat öncesi burada olduğu bilinmeden o bölgeyi araştırmak riskli olduğu için akla gelmez.

Yeri tespit edilen adenoma ulaşabilmek için ameliyat sırasında her türlü teknolojik tedbir alındı ve yemek borusu yanında bulunan hastalıklı beze ulaşıldı. Daha önce ameliyat geçirdiği için oldukça yapışıklık olan alanlardan ilerlenerek adenom bulundu ve çıkarıldı.

Yorum: Paratiroid ameliyatları çok ciddi deneyim gerektiren ve bir ekip çalışması sonucu başarıya ulaşılan ameliyat çeşitidir.

Geri Dön