İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

2018’in en popüler ve sağlıklı üç diyeti

Amerika’da yayınlanan çok takip edilen “US News” adında bir web sitesi her yıl en popüler olan diyetleri 22 kişilik bir ekiple değerlendiriyor. Değerlendirmeleri de diyetin kolay uygulanırlığına, kısa ve uzun dönemde kilo verdirici etkisine, sağlığa zararlı olup olmamasına, gerekli besinlerin alınabilirliğine, kalp hastalıklarından ve diyabetten korumasına göre yapılmaktadır. Bu değerlendirmelere göre diyetler 5 üzerinden puanlanmaktadır

DASH diyeti: Dash (Dietary Approaches to Stop Hypertension) Hipertansiyonu durdurmak için diyet yaklaşımları olarak tercüme edilmektedir. Genel olarak total yağ ve tuzun kısıtlanması esasına dayanır. Doymuş yağ içeren kırmızı et tüketimi azaltılırken, az yağlı süt ve süt ürünleri, baklagiller, tahıllar, kümes hayvanları ve kuruyemişler tüketilmektedir.

Bir anda DASH diyetine başlamak yerine yavaş yavaş öğünleri değiştirmek önerilmektedir.

  • Her öğüne bir sebze veya meyve eklemek
  • Haftada 2 veya 3 gün kırmızı et yememek
  • Tuz yerine baharat kullanmak
  • Cips gibi atıştırmalıklar yerine çiğ kuruyemiş kullanmak
  • Öğlen veya akşam yemeği sonrası ger gün 15 dk yürümek

DASH diyetinin genel puanı 5 üzerinden 4.1, kilo verdirme puanı 3.2, sağlıklı olma puanı 4.8 olarak belirlenmiştir.

 

Akdeniz diyeti: Akdeniz tipi beslenme et süt gibi hayvansal gıdaların azaltıldığı beslenme esasına dayanır. Mevsiminde taze sebze ve meyveler, baklagiller, tahıllar, taze kuru yemişler, balık, zeytinyağı tüketiminin daha fazla olduğu beslenme şeklidir. Ekmek olarak tam tahıllı ekmekler önerilir.

Yapılan çalışmalarda Akdeniz diyetinin diyabet, obezite, kalp damar hastalıklarından koruyucu etkisi ve inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca çok önemli bir çalışmada Akdeniz diyetinin telomer uzunluğunu arttırdığı da gösterilmiştir. Bu nedenle en sağlıklı diyet olarak kabul edilmektedir.

Akdeniz diyetinin genel puanı 5 üzerinden 4.1, kilo verdirme puanı 3, sağlıklı olma puanı 4.8 olarak belirlenmiştir.

Flexitarian Diyet: Vejetaryen ve fleksibl kelimelerinden oluşturulmuştur ve esnek vejetaryen beslenme olarak adlandırılmaktadır. Süt ve yumurta dışında hayvansal gıda diyette yoktur. Temel olarak protein ve karbonhidratlar bitkilerden alınır. Günlük ortalama 1500 kalori alınmaktadır. Kalp-damar hastalıkları, diyabet, kanser ve obezite kontrolü açısından çok yararlı bir beslenme programı olduğuna dair yayınlar mevcuttur. Ayrıca insan ömrünü 3.6 yıl uzatmaktadır.

Flexitarian diyetinin genel puanı 5 üzerinden 4, kilo verdirme puanı 3.6, sağlıklı olma puanı 4.6 olarak belirlenmiştir.

 

Geri Dön