İletişim

Adres: Abdi İpekçi Caddesi No: 57, Reasürans İş Hanı 1, Kat 3, Nişantaşı / İstanbul

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Sorun “Reverse T3” fazlalığında

Tiroid hücresi T4 ve T3 hormonu sentezler ve normal koşullarda T4 hormonu T3 hormonuna dönüşür. Bu dönüşüm kronik hastalıklarda tam olarak gerçekleşmez ve T4 hormonu inaktif bir metabolit olan “reverse T3”e dönüşür. Bu tabloya “euthyroid sick syndrome” adı verilir yani hormon düzeylerinin normal olduğu tiroid hastalığı durumudur.

Hashimoto tiroidit de kronik bir hastalık olup, hastaların bir çoğunda T4 hormonu reverse T3 e dönüşerek şikayetlerin belirgin olmasına neden olur. En başta halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, kilo alma veya verememe bu şikayetlerin başındadır. Reverse T3 düzeyinin yüksek olması ile metabolizma yavaşlar ve kilo verme güçleşir. Kalori kısıtlayıcı diyetler ile reverse T3 e dönüşün daha da artar. Hastaların diyet yapıyorum ancak veremiyorum şeklindeki yakınmaları bu nedenledir.

Beyin, tiroid, bağırsak, karaciğer, böbrek arasında çok hassas bir denge ile düzenlenen hormon dengesinin sağlanması için öncelikle sağlıklı beslenme çok önemlidir.

Tiroid bezindeki inflamasyonun azaltılması (antioksidan kapasitenin arttırılması, lazer tedavisi, mineral takviyeleri) yine bu dengenin düzelmesini sağlayacaktır.

Geri Dön


Yeşim Erbil - eniyihekim.com