İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Hormon dozlarını ayarlamada yapılan yanlışlar !!

Tiroid hormonu kullanan hastalar genellikle  “sT4 ve TSH” tetkikleri ile takip edilir. Hatta bazen sadece TSH’a bakılır.  TSH “tiroidi uyarıcı hormon”dur ve tiroid bezinden T3 ve T4 sentezlenmesini sağlar. Tiroid bezinden sentezlenen hormonun %80’i ise T4 hormonudur. Kullanılan ilaçlar da T4 dür. Yani T4 hormonu DEPO HORMON dur.

Bir kişide T4 hormonu normal sınırlarda ise kişinin vücudundaki hormon miktarı YETERLİ anlamına gelir. Bazı hastalarda T4 normal olmasına karşın TSH yüksek veya düşük olabilir. TSH yüksek görülünce hemen ilaç dozunu arttırma eğilimi olmaktadır ve hastalar da “Eyvah TSH’ım yükseldi” demektedir.

Bu durumun açıklaması şudur; T4 normal sınırlarda olmasına karşın TSH ın yüksek veya düşük olması, beyindeki TSH sentezleyen merkezin, vücutta mevcut T4 hormonunun normal olduğunu GÖRMEMESİ anlamına gelir. Yani organlar arasında iletişim kopukluğudur. Nedeni strese bağlı olabilir. İlaç dozlarını değiştirmek doğru olmaz….

Bu hastada TSH 9 ancak T4 üst sınıra yakın. Yani bu hastada ileti sorunu var, ilaç dozu arttırılmamalı. Sadece TSH a bakarak doz yükseltmek tiroid bezini iyice tembelleştirir.

Geri Dön