İletişim

Adres: Abdi İpekçi Caddesi No: 57, Reasürans İş Hanı 1, Kat 3, Nişantaşı / İstanbul

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Hipotiroidi tedavisinde tek başına tiroid hormonu yeterli olmuyor!

Hipotiroidi halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, depresyon, kilo alma gibi çok çeşitli belirtilere neden olabilir. Danimarkada yapılan ve 2016 yılında yayınlanan bir çalışmada orta yaş grubunda kadın hastalar çalışma grubuna alınmış. Antikorları pozitif ve TSH düzeyleri 4'ün üzerinde olan hastalara tiroid hormonu başlanmış. Yaşam kalitesi ve özel tiroid hastalığı anketi sorularının cevaplandırılması istenmiş. Tiroid hormonu başlamadan önce, 6 hafta sonra ve 6 ay sonra hastalar bu sorulara cevap vermiş.

6 ay sonra hastaların büyük bölümğnde tiroid hormonları normal düzeylere gelmiş. Depresyon ve halsizlik şikayetleri büyük oranda düzelmiş. Ancak diğer şikayetlerin, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında devam ettiği belirlenmiş.

Hormonların normal düzeye gelmesine lkarşın bu şikayetlerin düzelmeme nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın sonucunda, tek başına tiroid hormonu kullanımının hipotiroidi şikayetlerinin tamamen geçirmediği anlaşılmaktadır. Beslenme önerileri ve vitamin takviyeleri tedaviye eklenmelidir.

                            

                                         

 

Geri Dön


Yeşim Erbil - eniyihekim.com